Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Vinç Sektörü Takibe Alındı: ''Sektörde, Piyasa Gözetim ve Denetim Uygulaması Başlatılacak''

İstif Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Genel Sekreteri Faruk Aksoy, vinç sektöründe Piyasa Gözetim ve Denetim Uygulaması başlatılacağını, cezai yaptırımların 5 bin-50 bin lira arasında değiştiğini, uygunsuz ürün ürettiği belirlenen firmanın ulusal medyada, ''Ben Uygunsuz ve Güvensiz Ürün Ürettim'' diye ilan vereceğini

yapi.com.tr / AA
Vinç Sektörü Takibe Alındı: ''Sektörde, Piyasa Gözetim ve Denetim Uygulaması Başlatılacak''

İstif Makineleri Distribütörleri ve İmalatçıları Derneği (İSDER) Genel Sekreteri Faruk Aksoy, vinç sektöründe Piyasa Gözetim ve Denetim Uygulaması başlatılacağını, cezai yaptırımların 5 bin-50 bin lira arasında değiştiğini, uygunsuz ürün ürettiği belirlenen firmanın ulusal medyada, ''Ben Uygunsuz ve Güvensiz Ürün Ürettim'' diye ilan vereceğini belirtti.

Aksoy, yazılı açıklamasında, ocak ayında İstanbul'da gerçekleştirilen 2. Türkiye Vinç Sektör Zirvesi'nde alınan kararla birlikte 23 Mayıs'ta sektörde ''Piyasa Gözetim ve Denetim Uygulaması'' başlatılacağını, toplam 300 firmanın denetleneceği uygulamanın 30 Haziran'a kadar süreceğini kaydetti.

Son yıllarda derneğe, sektörün yüzde 40'ına yönelik ''uygunsuz ürün ürettikleri doğrultusunda'' şikayetler geldiğine dikkati çeken Aksoy, şöyle dedi:

''Piyasada kalitesiz, güvensiz, CE standartsız, uygunsuz üretim yapan ve nedenle de haksız rekabet ortamı yaratan firmalarımız var. Bu firmalar maalesef sektörümüzü baltalıyorlar. Ayrıca bu haksızlık hem iç piyasada hem de dış piyasada sektörümüzü olumsuz etkiliyor. Denetimler sektörümüz için acil eylem planı niteliği taşıyor. Özellikle yurtdışına satılan mallarımızın kalitesiz ve uygunsuz olması nedeniyle, mevcut pazarlarımızı da kaybetme riski ile karşı karşıya kalıyoruz. Denetimsiz ve standartsız üretimin artması, özellikle ihracat yaparken ülkemizin imajını riske atan bu tip risklerin ortadan kaldırılmasını gerektiriyor. Bu nedenle de Sanayi ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda 6 bakanlık ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın onayıyla yürürlüğe giren Türkiye Makine Strateji Belgesi bu uygulamayı da içerisine almıştır.''

Aksoy, denetimlerin artmasıyla vinç sektörünün sağlıklı ve kaliteli büyümesi, insan sağlığı ve güvenliğinin en üst seviyede tutulması, haksız rekabetin önlenmesi ve 100 milyar dolarlık makine ihracatı ile Türk makinelerinin tüm dünyaya yayılmasının hedeflendiğini bildirerek, uygulama ile piyasadaki 300 firmanın ''uygunsuz üretim ve kayıt dışılık'' konularında gözetim ve denetim altına alındığını vurguladı.

Aksoy, 81 ilde Sanayi ve Ticaret Bakanlığına bağlı Sanayi İl Müdürlükleri tarafından görevlendirilen 500 denetmenin görevli olacağını kaydederek, iki etapta yapılacak denetimlerde, ilk önce 300 firmanın gözetim altına alınacağını, ikinci etapta şüphe uyandıran ve riskli görülen makineler için teknik belge, dokümanlar ve test raporları talep edileceğini belirtti.

Türkiye'de yaklaşık 10 bin adet vinç kullanıldığına işaret eden Aksoy, portal, gezer, kule ve mobil vinçlerin denetime tabi tutulacağının altını çizerek, uygulamanın getireceği cezalara ilişkin şu bilgileri verdi:

''Cezai yaptırım 5 bin lira ile 50 bin lira arasında değişiyor. Denetimlerde kusurlu bulunan firmaların ürünlerinin imha edilmesi de yine uygulama içerisinde yer alıyor. Bunların yanı sıra firmaların uygunsuz ürün ürettiği veya sattığı tespit edilirse, aleyhte reklam cezası da verilebiliyor. Buna göre uygunsuz ürün ürettiği belirlenen firma ulusal medyada 'Ben Uygunsuz ve Güvensiz Ürün Ürettim' diye ilan verecek. İlanın parası da yine kendisinden tahsil edilecek. Ağır hükümler içeren cezalardan biri de kusurlu bulunan firmanın ticaretten men edilmesi.''

Aksoy, denetimlerde küçük riski tespit edilen firmalara, bu eksikliklerini tamamlaması için 1 aylık bir süre verileceğini, firmaların uyarıyı dikkate almamaları durumunda cezaya tabi tutulacağını ifade etti.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/vinc-sektoru-takibe-alindi-sektorde-piyasa-gozetim-ve-denetim-uygulamasi-baslatilacak_87384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!