Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Vinçli Proje Uygulanmıyor

İstanbul'da yapılacak 22. Dünya Mimarlık Kongresi için açılan yarışmada birinci seçilen vinçli proje uygulanmayacak. Mimarlar Odası Başkanı Oktay Ekinci, 'Jüri çözüm için çaba göstermedi' diyor.

Radikal Gazetesi/Erkan Aktuğünya Mimarlık Kongresi'nin yapılacağı alanın düzenlenmesi için açılan Kongre Vadisi Tasarım Yarışması'nda birinci seçilen Fatih Erduman'ın vinçli projesi uygulanmayacak. Mimarlar Odası Başkanı Oktay Ekinci, projenin inşasını üstleneceğini beyan eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin müellifle anlaşılamadığı yönündeki kararını kendilerine ilettiğini söyledi. Böylece 100 milyar lira ödül dağıtılan yarışma boşa düzenlenmiş oldu.
Oktay Ekinci, kamuoyunda yarışmayı sanki kendisi sabote etmiş gibi yansıtılmasından yana hayli dertli: "Türkiye'de mimari yarışmaların yaygınlaşması için 20 yıldır mücadele ediyorum. Yarışmalar bizim için çok önemli. Kültür ve Turizm Bakanlığı ödül paralarını ödemeyi üstlendiği halde hiç para vermedi. Bu bizi çok zor durumda bıraktı. Örgütle dertleşmek için oda duyurusunda yazdıklarım bana karşı kullanıldı. Vay efendim Mimarlar Odası Başkanı, odanın düzenlediği yarışmaya karşı... Oysa ben problemleri çözmek için örgütle dertleştim orada. Bizim için ödül paralarının ödenmesi namus borcuydu ve biz Mimarlar Odası'nın kısıtlı olanaklarıyla ödedik."
Ekinci, yarışma jürisinin de çözüm için yeterince çaba göstermediğinin altını çiziyor: "Jüri, raporunda birinci seçilen projenin uygulanması için inceltilmesi gerektiğini belirtti. Proje nasıl inceltilir, uygulanabilir hale getirilir? Bu noktada jürinin belediye ve müellifle oturup çalışma yapması gerekirdi. Jüri bu konuda çözüm için yeterince çalışmadı. Bu konuda jüriyi eleştiriyorum." Ekinci, jürinin almış olduğu kararla, jüridekilerin kişiliğiyle ilgili en ufak kuşkusunun olmadığını da özellikle belirtiyor.

Tek neden para değil

Belediyenin önce vinçlerin azaltılması (Erduman'ın projesi kongre vadisine 50'den fazla vincin yerleştirilmesini öngörüyordu) ve parasal konularda müellifle pazarlığa oturduğunu belirten Oktay Ekinci, "Müellif 764 milyar lira proje parası isteyince o noktada anlaşamadılar. Bunu biz de karşılayacak durumda değiliz" diyor.
Peki tek neden para mı? "Hayır" diyor Oktay Ekinci, "Bir kısmı para. Yasal engeller var; inşaat vincinin altında dolaşmak yönetmeliklere göre yasak. Ayrıca o kadar vincin kongre vadisine yerleştirilmesi teknik olarak da çok zor. Fatih Erduman'ın projesi kolay kabul edilebilir bir proje değil, tartışmalı bir projeydi. Bunu kabul ettirmek için daha yapıcı olması gerekirken bir de yüksek maliyet çıkınca ipler koptu."

Yarışma işleri geciktirdi
Kongre Vadisi Tasarım Yarışması'yla ilgili tıkanıklığın bir türlü giderilememesi, olumlu ya da olumsuz kararın bir türlü verilememesi işleri hayli geçiktirdi. Kongre temmuz başında düzenlenecek ve temmuza sadece üç ay kaldı. Oktay Ekinci "Organizasyon komitesi şimdi kongre vadisinin düzenlenmesinde, orada bir pazaryeri oluşturmakta başının çaresine bakıyor. Yarışmanın yaşattığı tıkanıklık yüzünden organizasyon komitesi dünyadan gelen taleplere net bir yanıt vermekte gecikti" diyor.
Her şeye rağmen Oktay Ekinci, 22. Dünya Mimarlık Kongresi'nin başarılı geçeceğinden emin: "Öğrenci yarışmasına 2 bin başvuru var. Üç yıl önceki Berlin kongresine katılım 400'dü. Bildiri için de 700 başvuru yapıldı. İstanbul'un meydanlarına kurulacak stantlarda bu bildiriler tartışmaya açılacak. Biz mimarları turistik bir gezi için İstanbul'a çağırmadık. Biz sorunu olan bir kentiz, mimarlığın küresel sorunlarının tamamını yaşıyoruz, gelin sorunlarımızı tartışalım dedik. İstanbul Doğu dünyasıyla Batı dünyası arasında bir mimari ara kesittir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/vincli-proje-uygulanmiyor_58373.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!