Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Virüs Deme Ne Olur, Çalış Senin de Olur!

29 Mart seçimleri, Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Rize’de de değişik bir tablo koydu ortaya. Rize’nin bütün ilçeleri AKP’ye teslim olurken sadece Çamlıhemşin “bağımsız adayla” seçim yarışını kazandı. Bu vadide gerçekten bir tılsım var.

Radikal İKİ
Virüs Deme Ne Olur, Çalış Senin de Olur!

29 Mart seçimleri, Türkiye’nin birçok ilinde olduğu gibi Rize’de de değişik bir tablo koydu ortaya. Rize’nin bütün ilçeleri AKP’ye teslim olurken sadece Çamlıhemşin “bağımsız adayla” seçim yarışını kazandı. Bu vadide gerçekten bir tılsım var. Fakat gelin görün ki, seçim sonuçlarına tahammül edemeyen AKP Rize Milletvekili Ali Bayramoğlu şunları söyleyebildi: “Tüm ilçelerde alt alta ampul yanacaktı ancak bir ilçede araya virüs bulaştı”.

Radikal’de Erkan Goloğlu “İdris Melek’in kampanyasını yakından izledim. Melek, kampanyasını, tahmin edilenin tersine, AKP karşıtlığı üzerine kurmadı. ‘Çamlıhemşin beş yıl kaybetti, bir beş yıl daha kaybetmesin’ dedi. Kadınların tutkusunu, gençlerin enerjisini, yaşlıların tecrübe ve sağduyusunu biraraya getirdi. Çamlıhemşin’e kazandırmak için, ilçeyi oluşturan bütün mahalleler biraraya gelip dertlerini ve çözümlerini üç-dört yıl boyunca tartıştılar. Başkan adayı da dahil olmak üzere, bütün projeler, meclis adayları, bu karar sürecinin ürünü oldu”.

Evet, gerçekten de öyle oldu. Çamlıhemşin’de seçimler AKP karşıtlığı üzerine kurulmadı. Bayramoğlu’nun sözleri bu bağlamda değerlendirildiğinde Çamlıhemşin halkının tercihlerine tahammül edilmediği açıkça görülüyor.

Bulaşan demokrasi virüsüdür

Belediye başkanı seçilen İdris Melek de şunları söyledi bu sözlerin ardından: “Bizim seçim çalışmamız aşağıdan yukarıya halkın katılımıyla tabandan bir çalışmaydı. Mahalle sakinlerinin, muhtarların, yöre halkının içinde olduğu bir çalışma yürüttük. Başkan adayını bile, sivil inisiyatifle oluşturduğumuz Çamlıhemşin Mahalleler Birliği önseçim yaparak belirledi. Belediye meclis üyelerimizi de her mahalleden temsilcilerle görüşerek karar verdik. Halk adaylarını kendisi belirledi. Dolayısıyla bu olsa olsa demokrasi virüsüdür, bundan da mutluluk duyarız”.

Çamlıhemşin, Rize’nin vitrinidir

Çamlıhemşin’in bir siyasi geleneği var. Evvelden bu yana siyasi partilere çok fazla yüz vermeden, bağımsız adaylarla kendini ifade eden bir ilçedir. Ama Çamlıhemşin’e Rize’nin diğer ilçeleri gibi muamele etmek haksızlık olur. Rize Milletvekili Bayramoğlu sanırım Çamlıhemşinlileri iyi tanımıyor. Belediye Başkanı İdris Melek, “Birincisi Çamlıhemşin halkı özgürlüğüne düşkün bir halktır. Çamlıhemşin halkı kendi geleceğini kendi belirlemek istiyor. Rize’den, Ankara’dan ya da herhangi bir partinin genel merkezinden devlet memuru atar gibi atanmış ya da dayatılmış bir belediye başkanıyla yürümek istemedi. İkincisi de Çamlıhemşin halkı kendisi karar vermiştir. Çamlıhemşin’i bilen, tanıyan bir adayı tercih etmiştir. Geçen dönemdeki arkadaşların bir şey yapamamasının da etkisi var. En güzel değerlendirmeyi sandık yapıyor. Çamlıhemşin halkı demokrasiden, insan haklarından ve Çamlıhemşin’in geleceğinden yana tavır koymuştur” diyor.

Festivale destek gerek

Bütün bunların yanında asıl Çamlıhemşin’in, yani kamuoyunca iyi bilinen adıyla Fırtına Vadisi’nin daha çok korunmaya ihtiyacı olduğu gibi (çevre meselesinden ötürü), yapılan çalışmalara da destek olunması şart. Haziran ayında yapılacak “Ayder Festivali”ne destek gerekiyor. Hemşinliler polemikle değil; eko turizmle, yaylalarıyla, türküleriyle anılmak istiyor aslında. Şimdi de her zamankinden daha çok desteğe ihtiyaçları var. Eminim, Fırtına Vadisi’ndeki santral mücadelesine destek veren insanlar, yeni dönemde de bu yardımı esirgemeyecektir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/virus-deme-ne-olur-calis-senin-de-olur_68374.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!