Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

VitrA’dan, Expo 2008’deki Türk Pavyonu’na İstanbul Manzarası…

VitrA, 14 Haziran - 14 Eylül 2008 tarihleri arasında İspanya’nın Zaragoza şehrinde yapılacak Expo 2008’deki Türk Pavyonu için, mozaik karolarla bir İstanbul manzarası hazırladı. VitrA’nın görüntüleri birer sanat eserine dönüştüren, Türkiye’nin ilk 1x1 cm ebatlı mozaikleriyle yapılan panoda, Kız Kulesi ve tarihi yarımada yer alıyor.

yapi.com.tr
VitrA’dan, Expo 2008’deki Türk Pavyonu’na İstanbul Manzarası…

VitrA, 14 Haziran - 14 Eylül 2008 tarihleri arasında İspanya’nın Zaragoza şehrinde  yapılacak Expo 2008’deki Türk Pavyonu için, mozaik karolarla bir İstanbul manzarası hazırladı. VitrA’nın görüntüleri birer sanat eserine dönüştüren, Türkiye’nin ilk 1x1 cm ebatlı mozaikleriyle yapılan panoda, Kız Kulesi ve tarihi yarımada yer alıyor. 17 renkte yaklaşık 140 bin adet mozaik karo kullanılan pano, 2 kişi tarafından 4 haftada tamamlandı ve karayoluyla 8 günlük bir yolculuğun ardından Zaragoza’ya ulaştı.

VitrA, mozaikleri nasıl tabloya dönüştürüyor?

VitrA’nın 20 renk alternatifiyle sunulan mozaikleri, duvarları ve zemini süsleyen yeni “tablolar” yaratıyor. Kullanılacak görüntüye pikselleme işlemi gerçekleştiriliyor. Ardından uygun renkte mozaikler seçilip diziliyor. Ortaya çıkan pano, sağlamlaştırmak amacıyla fileleniyor. Mozaiklerin arasında aynı renkte derzler kullanılarak, aslına en yakın görüntü elde ediliyor. Hazırlanan pano, düz, pürüzlerden arındırılmış yer, duvar ya da tavanlara yapıştırılarak monte ediliyor. Böylece zarif bir portre, bir aile fotoğrafı ya da günümüzde hayranlıkla izlenen antik dönemin mozaik çalışmaları, dekorasyona farklı bir boyut kazandırıyor.

EXPO Zaragoza 2008

Uluslararası Sergiler Bürosu (Bureau International des Expositions) tarafından düzenlenen ve 1851 yılından bu yana dünyanın çeşitli şehirlerinin ev sahipliği yaptığı Dünya Sergisi Expo, bu kez İspanya Aragon Özerk Bölgesi’nin başkenti Zaragoza’ya konuk oluyor. Teması “Su ve Sürdürülebilir Gelişim” olarak belirlenen EXPO Zaragoza 2008’de, 100’ün üzerinde ülkenin temsilcileri katılımcı olarak yer alacak. Fuarı 5 milyon ziyaretçinin gezmesi bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/vitradan-expo-2008deki-turk-pavyonuna-istanbul-manzarasi_62149.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!