Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Wall Street'in Devleri de Çöktü, Piyasalar Tetikte

Temmuz başında İstanbul'da Türkiye ofisinin açılış yemeğinde gazetecilere "Size burada et ikram ettiğimize göre batmıyoruz" diyen Lehman Brothers yetkilileri 15 Eylül tarihini "yumurta bile ikram edemediğimiz gün" olarak hatırlayacak. Çünkü ABD finans tarihinin son 100 yıl içinde yaşadığı en büyük çalkantı olarak gösterilen kriz dün sabaha karşı

Referans Gazetesi
Wall Street'in Devleri de Çöktü, Piyasalar Tetikte

Temmuz başında İstanbul'da Türkiye ofisinin açılış yemeğinde gazetecilere "Size burada et ikram ettiğimize göre batmıyoruz" diyen Lehman Brothers yetkilileri 15 Eylül tarihini "yumurta bile ikram edemediğimiz gün" olarak hatırlayacak. Çünkü ABD finans tarihinin son 100 yıl içinde yaşadığı en büyük çalkantı olarak gösterilen kriz dün sabaha karşı Wall Street'ten gelen sarsıcı haberlerle yepyeni bir boyut kazandı. Finans sektöründeki depremin ilk artçı şoku ABD Merkez Bankası'nın (FED), Lehman'ın satışına Bear Stearns'de yaptığı gibi destek vermeyeceği sinyalini verince geldi. Bu sinyalin ardından son iki teklifçisi Bank of America (BoA) ile Barclays'i de kaçıran Lehman Brothers dün Türkiye saati ile sabaha karşı iflas başvurusunda bulundu. Bankanın İngiltere'deki faaliyetleri ise yeddiemin yönetimine devredildi. Hisse senetleri dün yüzde 83 çakıldı. Lehman böylece ABD bankacılığının kara lekesi WorldCom'un 2002'deki iflasını bile sollayarak ABD'nin en büyük şirket iflası olarak tarihe geçti. WorldCom iflas ettiğinde 107 milyar dolarlık bir varlığı yönetiyordu. Lehman ise 639 milyar dolarlık devasa varlığı ile çöktü.
    
AIG hisseleri eridi Merrill yüzde 40 primli

Mortgage yatırımları yüzünden 40 milyar dolara yakın zarar eden Merrill Lynch'in ise bir kaç saat sonra Bank of America'ya 540 milyar dolara satıldığı açıklandı. Böylece Wall Street'in en köklü iki bankası da adeta "tarihin tozlu sayfaları" arasına karıştı. Ancak Merrill hisseleri dün açılışta yüzde 40 değer kazandı. Mortgage piyasasına dayalı tahvilleri sigortalayarak krizin içine sürüklenen sigortacılık sektörünün dev ismi AIG de aynı saatler içerisinde FED'den 40 milyar dolar acil finansman desteği talebinde bulundu. AIG'in hisseleri ise dün açılışta yüzde 51 düştü. Kredi derecelendirme şirketi Moody's ise sektörün bir diğer sınırdaki ismi Washington Mutual'ın ve Lehman'ın kredi notunu düşürdü. Wall Street'in 10 büyük bankası likiditeye sıkışan bankaları kurtarmak adına dün 70 milyar dolarlık fon oluşturduklarını açıkladı. Şimdi ise gözler başta FED olmak üzere yeniden dünya merkez bankalarında. FED Başkanı Ben Bernanke'nin bugünkü toplantısında acil bir faiz indirimine gitmesi bekleniyor. Avrupa ve İngiltere kredi enjeksiyonu silahına sarılacak.
    
FED artık piyasaları rahatlatmaya oynayacak

ABD finans tarihinde görülmedik depremin ardından Avrupa borsaları güne yüzde 5 civarında kayıplarla başlarken, ABD borsaları da yüzde 3 aşağıdan açıldı. Saat 18:00 itibariyle FTSE100 endeksi yüzde 4,68, Alman DAX yüzde 3,85, Fransız CAC40 yüzde 4,30 düştü. Euro dolar paritesi ise 1,4479'a kadar fırladı. FED'in bir yıldır süren faiz indirimlerinden bu yana ciddi biçimde kan kaybeden doların TL karşısındaki geleceği de çok parlak görünmüyor. Uzmanlara göre YTL hala gücünü koruyor ve piyasalardaki belirsizlik doları aşağı çektikçe bu YTL'nin işine yarayacak. FED son gelişmelerle faiz indirimine yaklaşmış gibi görünse de uzmanlara göre Bernanke bundan sonra piyasaların içini rahatlatmaya oynayacak. "Bir hafta önceye kıyasla FED'in faiz indirmeyeceğini o kadar rahat söyleyemiyorum" diyen Finansbank ekonomistlerinden İnan Demir'e göre FED bundan sonra diğer likidite araçlarını kullanmaya başlayacak. Referans'a konuşan Demir'e göre piyasaların sabahki daha sert kayıplarını toparlayabilmesi Lehman'a çok da hazırlıksız yakalanmadıklarının ve Merrill'in satışı ile ikinci stres unsurunun da ortadan kalktığının işareti olarak yorumlanabilir. Demir'in şu ifadesi ise dikkat çekici "Emsali olmayan bir süreç yaşıyoruz, önümüzü kestirmek çok zor". Dünkü gelişmelerin ardından FED'in maestrosu olarak bilinen Alan Greenspan de durumu "Bu 50 yılda, hatta muhtemelen 100 yılda bir yaşanabilecek bir olay" olarak nitelendirdi. Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Profesörü Burak Saltoğlu'na göre ise yaşanan kriz 1930'lu yıllarakine kıyasla çok daha "bulaşıcı". Piyasaları ikna edici bir önlem olmazsa piyasalarda satışın süreceğine dikkat çeken Saltoğlu'na göre de faiz silahı artık eskisi gibi etkili olmayacak.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3  |   4  |   5  |   6  |   7  |   8
http://www.yapi.com.tr/haberler/wall-streetin-devleri-de-coktu-piyasalar-tetikte_63731.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!