Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

WWC / World Water Council - Dünya Su Konseyi
Her ne kadar Birleşmiş Milletler (BM) altında faaliyete geçen WWC’nin kuruluş tarihi 1996 ise de, taşıdığı misyonun geçmişi oldukça eskilere kadar uzanmaktadır. Hükümetler arası bir su konferansı ilk kez 1977 yılında yine BM bünyesinde yapılmıştır. Bu konferans, üç yıl gibi kısa bir süre içinde gerçek niyetlerin su yüzüne çıkmasını kolaylaştırmış ve 1980 yılında takip eden 10 yıllık dönemin "Uluslararası İçme Suyu Arzı ve Hijyen Koşullarının İyileştirilmesi" hedefine adanması BM Genel Meclisinde karar altına alınmıştır. Bu hedef desteklenmesi gereken bir hedef gibi algılanabilir ilk anda. Fakat bugünkü eğilim ve baskılar göz önüne alındığında su gibi o döneme kadar ortak kullanıma konu olmuş bir doğal kaynak için kullanılan "arz" sözcüğü, suyun hızla metalaştırılacağının ipuçlarını barındırmaktadır. Gerçekten de suyun metalaştırılmasına öncülük eden uluslararası kurumlar ilerleyen yıllarda kullandıkları sözcüklere daha fazla özen göstermeye başlamış ve içme suyu söz konusu olduğunda, örneğin, arz, talep gibi birikime dair kavramlardan ziyade "halkın içme suyuna erişimi" vb. toplumsallığı çağrıştıran kavramlara rağbet etmeye meyletmişlerdir.

Diğer yandan su konusunda bir dünya konseyi kurma düşüncesi ilk kez 1992 tarihinde Dublin’de yapılan BM Uluslararası Kalkınma ve Çevre Konferansı ile Rio’da yapılan Yeryüzü Zirvesinde dile getirilmiştir.

1994 yılına gelindiğinde, IWRA-Uluslararası Su Kaynakları Kurumu, Kahire’de düzenlediği 8. Dünya Su Kongresi’nde konuyla ilgili özel bir oturum ayarlamış ve bu oturum bir Dünya Su Konseyi (WWC) kurulması yönündeki önergeyle sonlanmıştır. Hedef, "küresel ölçekte su yönetimi alanında verilmekte olan etkisiz, dağınık ve birbirinden kopuk çabaların bir şemsiye kurum altında ortaklaştırılması" olarak belirlenmiştir.

"Kim Kimdir?" başlıklı bu çalışmada ne yazık ki daha sistematik, kronolojik ve sırayla devam eden tanıtımlar yapılamıyor. Bunun temel nedeni ise su kurumları arasında son derece güçlü, nesnel ilişkilerin var olması. Bu bağlamda her bir yapıyı sırası geldikçe anlatmanın okuyucunun bağlantıları daha net görmesini kolaylaştıracağı düşünülmüştür. Örneğin yukarıda birdenbire IWRA adlı kuruma geçilmek zorunda kalınmıştır. Dolayısıyla şimdilik bir parantez açıp, IWRA’nın da "kim" olduğunun açığa kavuşturulması gerekmektedir.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2  |   3
http://www.yapi.com.tr/haberler/wwc-world-water-council---dunya-su-konseyi_95833.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!