Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

WWF Türkiye Genel Müdürü Baştak: İnsan Yaşamı Sürdürülebilir Olmaktan Çıktı

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, 2010 yılında dünya nüfusunun doğal kaynakların yüzde 150'sini kullanacağının öngörüldüğünü, bu nedenle insan yaşamının sürdürülebilir olmaktan çıktığını belirterek, ''Bugün ortalama bir Amerikalı için 5, bir Avrupalı için 3, Türkiye'de yaşayan ortalama bir vatandaş için 2 dünya

yapi.com.tr / AA
WWF Türkiye Genel Müdürü Baştak: İnsan Yaşamı Sürdürülebilir Olmaktan Çıktı

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) Türkiye Genel Müdürü Tolga Baştak, 2010 yılında dünya nüfusunun doğal kaynakların yüzde 150'sini kullanacağının öngörüldüğünü, bu nedenle insan yaşamının sürdürülebilir olmaktan çıktığını belirterek, ''Bugün ortalama bir Amerikalı için 5, bir Avrupalı için 3, Türkiye'de yaşayan ortalama bir vatandaş için 2 dünya gerekiyor'' değerlendirmesinde bulundu.
    
Baştak, yaptığı yazılı açıklamada, WWF'nin Küresel Ayak İzi Ağı (Global Footprint Network) işbirliğiyle 1998 yılından bu yana ''Yaşayan Gezegen Raporu'' yayınladığını belirtti. Bu çalışmada doğanın sunduğu ve gezegenin her yıl yenilediği kaynak miktarının hesaplandığına dikkati çeken Baştak, çıkan rakamın, insanlığın yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan doğal kaynakların yeniden üretilme süresiyle karşılaştırıldığını, ''ekolojik ayak izi'' ve ''biyolojik kapasite'' arasındaki farkın, nüfus, tüketim oranı, küresel gayrı safi milli hasıla ve kaynak ihtiyacı gibi etmenler göz önünde bulundurularak hesaplandığını kaydetti.
    
Baştak, insanlık tarihinin büyük kısmında yaşamın, doğanın kendini yenileyebileceği düzeyden daha az miktarda doğal kaynak tüketilerek sürdürülebildiğini, ancak son 30 yıldır gezegenin kırılma noktasına doğru hızla ilerlendiğini vurgulayarak, şunları ifade etti:

''İnsanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan doğal kaynaklar, doğanın sunabileceğinin üzerine çıktı. Ekolojik ayak izi ve biyolojik kapasite olarak adlandırdığımız bu iki ölçü arasındaki fark, her yıl daha da açılıyor. Başka bir deyişle; dünyadan aldığımız kredinin neredeyse minimum ödeme tutarını ödeyebiliyoruz. Günümüzde, bir yıl içerisinde tüketilen doğal kaynakların doğa tarafından yenilenmesi 18 ayı buluyor. 2010 yılında dünya nüfusunun, doğal kaynakların yüzde 150'sini kullanacağı öngörülüyor. Bu nedenle yaşamımız sürdürülebilir olmaktan çıkıyor ve dünyadaki türlerin yüzde 30'u kayboluyor. Yüzyılımızın en büyük tehdidi olan iklim değişikliği, doğal kaynaklarımızı gereğinden fazla tükettiğimizin en belirgin göstergesidir.''

Baştak, karbon ayak izinin, insanlığın ekolojik ayak izinin büyük bir bölümünü oluşturduğunu ve hızla arttığını belirterek, karbon ayak izinin 1970 yılına göre, iki katına çıktığına dikkati çekti. Atmosferde biriken karbondioksitin iklim değişikliği olarak geri döndüğüne işaret eden Baştak, Türkiye'de tüketimin ekolojik ayak izinin 209,6 milyon küresel hektar olduğunu, kişi başına düşen ekolojik ayak izinin 2,8 küresel hektara denk geldiğini kaydetti.

Türkiye'nin 1974 yılından beri ekolojik borçlu ülkeler arasında yer aldığının altını çizen Baştak, 2006'dan bu yana talebin bir kısmı ithalat yoluyla karşılanmasına karşın ekosistemin kendini yenileme hızından daha hızlı üretim gerçekleştirildiğini belirterek, ''Bugün ortalama bir Amerikalı için 5, bir Avrupalı için 3, Türkiye'de yaşayan ortalama bir vatandaş için 2 dünya gerekiyor. Yine de ekolojik likidite krizini geri çevirme olanağına sahibiz. Geri dönüşsüz bir ekolojik krizin üzerimize çökmesini önlemek için henüz çok geç değil. Daha sürdürülebilir bir yola girmek için yaşam biçimimizi hangi kilit alanlarda dönüştürmemiz gerektiği ortada. Gezegenimizin sahip olduğu kaynakların kendini yenilemesine izin vererek yaşamak için gerekli teknolojinin büyük bir bölümü mevcut. Ayak izimizi küçülterek doğal kaynaklar üzerindeki etkimizi azaltmak için, bu kaynakları sağlayan eko sistemleri daha iyi yönetmemiz gerekiyor'' ifadesini kullandı.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/wwf-turkiye-genel-muduru-bastak-insan-yasami-surdurulebilir-olmaktan-cikti_82153.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!