Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Y. Mimar Yalçın Emiroğlu’nu Kaybettik

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nin emekli öğretim üyelerinden Y. Mimar Yalçın Emiroğlu, 2 Ocak 2014 günü hayata veda etti. Emiroğlu’nun cenazesi, 5 Ocak 2014 Pazar günü Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

yapi.com.tr
Y. Mimar Yalçın Emiroğlu’nu Kaybettik

İTÜ Mimarlık Fakültesi’nin emekli öğretim üyelerinden Y. Mimar Yalçın Emiroğlu, 2 Ocak 2014 günü hayata veda etti. Emiroğlu’nun cenazesi, 5 Ocak 2014 Pazar günü Teşvikiye Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

Öğrencilerin sevgili hocası Yalçın Emiroğlu aynı zamanda AHE Mimarlık Grubu'nun ortaklarındandı.

Özgeçmişi

1930 yılında Bergama'da doğan Yalçın Emiroğlu, 1957 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi'ni bitirdi. Aynı fakültenin öğretim kadrosuna geçerek mimari proje, temel tasarım, perspektif, doğadan resim, tasarı geometri dersleri verdi. Eğitim çalışmalarına daha sonra, Maçka Teknik Okulu ve Özel Işık Mimarlık Mühendislik Okulu’nda temel tasarım derslerini vererek devam eden Emiroğlu, Türkiye mimarlık tarihinin 1960’lı yıllarda tasarlanmış en önemli binalarından birisi olarak kabul edilen Taksim Vakıflar Oteli'nin tasarımcılarından birisidir.

Emiroğlu, mimarlık çalışmalarının yanı sıra pek çok kitap kapağına, afişe, desene de imzasını attı; tiyatro ve operaların sahne düzenlemelerini yaptı. Bu çalışmalarında; güçlü bir gözlem yeteneği ile zengin bir iç dünyanın ortaya çıkardığı çizgilerin, olağanüstü bir duyarlılık ile hayata geçtiği görülmektedir. Bu yüzden "çizgilerin efendisi" olarak anılmaktadır.

http://www.yapi.com.tr/haberler/y-mimar-yalcin-emiroglunu-kaybettik-_115573.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!