Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Yabancı Yatırımlarda Gayrimenkul Ağırlığını Koruyor

Yabancıların Türkiye'de yaptığı yatırımlar arasında gayrimenkul alımlarının payı artmaya devam ediyor.

yapi.com.tr
Yabancı Yatırımlarda Gayrimenkul Ağırlığını Koruyor

Türkiye’nin son dönemde yabancı doğrudan yatırım gelirleri içinde istikrarlı olarak en önemli paya sahip unsur haline gelen gayrimenkul alımlarının ağırlığı artmaya devam ediyor.

Dünya Gazetesi’nden Mehmet Kaya’nın haberine göre; son bir yıldır yıllıklandırılmış verilerde 5 milyar doların üzerinde seyreden yabancıların gayrimenkul yatırımları Mart 2022 itibariyle 5 milyar 665 milyon dolar oldu. Ocak-Mart döneminde de 1 milyar 131 milyon dolar gayrimenkul geliri kaydedildi. Ocak-Mart döneminde, bütün kalemlerden toplam yabancı sermaye girişi 2 milyar dolar düzeyindeydi.

Türkiye’de son yıllarda dalgalı bir seyir izleyen ve genel olarak önceki dönemlere göre düşük seyreden yabancı doğrudan yatırımlar içinde ağırlıklı oranı gayrimenkul yatırımları oluşturuyor. Diğer yandan, son yıllarda sermaye yatırımlarında düşüklük göze çarparken, gayrimenkul yatırımlarının tutar olarak artma ve dolayısıyla da yabancı sermaye yatırımları içindeki ağırlığının arttığı gözleniyor.

Merkez Bankası verilerine göre, gayrimenkul, sermaye ve diğer yatırımlardan gelen girişten, tasfiyelerin düşülmesiyel oluşan net doğrudan yatırım girişi 2006’da 20 milyar dolara kadar çıktı. Söz konusu yılda net doğrudan yatırım girişinin içinde gayrimenkulün payı yüzde 14,5 seviyesindeydi. Aynı oran 2021 sonunda yüzde 40’a, 2022 Mart itibariyle yıllıklandırılmış veride ise 41’e kadar çıktı.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanci-yatirimlarda-gayrimenkul-agirligini-koruyor_190831.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!