Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancılar Müzelere İlgisiz

Türkiye'ye gelen turistlerin büyük bölümü, müze ve ören yerlerine ilgisiz. Bu durumu, turistlerin büyük oranda alt gelir gruplarından ve düşük kültür düzeylerinden olmasına bağlayan uzmanlar, herşey dahil sisteminin de müzelere ilgiyi azalttığını vurguluyor.

Cumhuriyet EGEürkiye'ye gelen turistlerin büyük bölümü, müze ve ören yerlerine ilgisiz. Bu durumu, turistlerin büyük oranda alt gelir gruplarından ve düşük kültür düzeylerinden olmasına bağlayan uzmanlar, herşey dahil sisteminin de müzelere ilgiyi azalttığını vurguluyor.

Bir zamanlar, turist deyince hemen herkesin belleğinde elinde fotoğraf makinasıyla tarihi eserlerin fotoğraflarını çeken, kısa pantalonlu, bermuda gömlekli, hasır şapkalı tipler belirirdi. Yeni turist tipi, kaldığı üç-beş yıldızlı otelin havuzunda, elinde kokteylini yudumlayanlardan oluşuyor. Kaldıkları tesislerden hemen hiç dışarı çıkmayan, çok ender olarak çıkanların da müzelerin önünden geçerken kafalarını bile çevirip bakmadığı yeni tip turistler için müzeye verilecek para, "gereksiz masraf" olarak algılanıyor.

Durumun tanıklarından profesyonel turist rehberi Mehtap Yıldız, şunları söyledi:

"Müzeleri ziyaret etmek, tarihi eserleri görmeyi arzulamak belli bir kültür seviyesi gerektiriyor. Ne yazık ki, son yıllarda ülkemize gelen turistler bu seviyenin çok gerisinde kalıyorlar. Öte yandan, turizm kuruluşları da sattıkları paket programlara müze ziyaretlerini koymaya gerek görmüyor."

Bodrum'a gelen turistlerin büyük bölümü de , tatilini geçirdikleri beldede dünyanın yedi harikasından birinin kalıntıları olduğundan ve alanındaki müzelerinden biri olan Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi'nin varlığından habersiz görünüyor. Müze Müdürü Yaşar Yıldız, ağustos ayında günde bin 500- bin 700 kişinin müzeyi gezdiğini kaydetti. Yıldız, "Bunların çoğunluğu yabancı, ancak Bodrum'a gelenlerin yüzde 1'i bile değil. Türkiye'nin tanıtımında kültürel değerlerinin öne çıkarılmasıyla müzelere ilgi artabilir" diye konuştu.

Bu arada Türkiye'ye gelen turistler arasında müzelere en çok Fransızların ilgi gösterdiği belirtiliyor. Fransızları Amerikalılar izliyor. Mehtap Yıldız , "Fransızlar, köklü kültürel geçmişleri ve aldıkları eğitim nedeniyle tarihi yapılara meraklı. Amerikalılarda ise durum tam tersi olduğu için tarihe meraklı oluyorlar. Müzelere ilgi yönünden bu iki ülke yurttaşlarını Almanlar ve İngilizler izliyor" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabancilar-muzelere-ilgisiz_47782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!