Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Tasarı Temelsiz

"Yabancılarla İlgili Çalışma Yasası Anayasa'ya Aykırı"

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Meclis gündemindeki "Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı"nın mühendisleri kendi ülkelerinde mülteci konumuna düşüreceğini belirterek, tasarının geri çekilmesini istedi.

Bir Gün GazetesiMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, Meclis gündemindeki "Yabancıların Çalışma İzinleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı"nın mühendisleri kendi ülkelerinde mülteci konumuna düşüreceğini belirterek, tasarının geri çekilmesini istedi.

Soğancı, tasarının ülke gerçeklerine uymadığını belirterek, "Tasarı kanunlaşırsa, akademik ve mesleki yeterliliği kanıtlanmamış yabancı kişiler bu ülkede mühendislik, mimarlık, şehir plancılığı mesleğini icra edebilecek duruma geleceklerdir. Tasarı kanunlaştığında ayrıca, yurtdışında okuyan ülkemiz vatandaşı, başka bir ülke vatandaşı ile yurtdışındaki aynı üniversiteden mezun olup ülkemize çalışmaya geldiğinde, vatandaşımız için denklik belgesi aranacak ama yabancı ülke vatandaşı için bu belge aranmayacaktır. Bu yaklaşım, Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır" dedi.

Tasarının kanunlaştığında haksız rekabetin önünü açacağını belirten Soğancı, tasarıyla beraber yabancı kilit ve idari personelin mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı alanındaki tüm kurallardan muaf tutulacağını, bu kişilerin akademik ve mesleki yeterliliğinin aranmayacağını ve bu durumun ülke mühendislerinin, mimarlarının ve şehir plancılarının mesleklerini icrasını engelleyeceğini ve meslek bürolarının kapanmasını gündeme getireceğini söyledi.

TMMOB'un 14 Ekim'de bu ve benzeri haksızlıkları protesto için Ankara'da miting düzenleyeceğini hatırlatan Soğancı, bu mitingle hükümeti uyaracaklarını sözlerine ekledi.

'Mülteci olmak istemiyoruz'
MMO Başkanı Emin Koramaz da, yabancı mühendislere Türkiye'de ayrıcalıklı bir konumda çalışma imkanı getiren tasarıyı eleştirerek, "Bu tasarı çıkarsa Türk mühendisleri ülkelerinde mülteci duruma düşeceklerdir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir. Odamıza üye mekine, endüstri, uçak, havacılık, uzay ve diğer mühendislik disiplini mensupları tasarıyı protesto etmektedir" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabancilarla-ilgili-calisma-yasasi-anayasaya-aykiri_48638.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!