Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yabancıya Mülk Satışında İl Kriteri

Yabancılara mülk satışı konusu, il bazında değerlendirilecek şekilde çalışma yapılıyor. Bu çerçevede, yasada öngörülen binde 5 sınırı çerçevesinde her il için satış limiti belirlenecek.

NTV
Yabancıya Mülk Satışında İl Kriteri

br/> İlgili bakanlık ve kamu kurumlarının temsilcilerinin yer aldığı komisyon, konuya ilişkin çalışma yürütüyor. İllerin stratejik durumu, demografik yapısı, doğal ve kültürel zenginlikleri, imar planı gibi çeşitli özellikleri hakkında kuruluşlardan bilgi isteyen komisyon, bu kriterleri göz önüne alarak yasadaki binde 5 sınırı çerçevesinde oran tespit çalışması yapıyor.

İller bazında belirlenecek oran, yasada öngörülen binde 5 sınırını geçemeyecek. Komisyon önerilerini Bakanlar Kuruluna sunacak ve Bakanlar Kurulu son kararı verecek.


Tapu Kanunu’nda Bayındırlık ve İskan Bakanlığı bünyesinde ilgili idare temsilcilerinden oluşan komisyonun, Bakanlar Kurulu’na verilen yetki çerçevesinde çalışma yapması ve kamu kurum ve kuruluşlarının bu kapsamdaki tekliflerini değerlendirerek, Bakanlar Kurulu’na sunması öngörülüyor.

10 il öne çıkıyor
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü verilerine göre, yabancılara gayrimenkul satışı, 2007 Ocak ayı itibarıyla 181 milyon 540 bin 772 metrekareye ulaştı. Yabancıların elindeki 63 bin 484 adet taşınmazın yüzde 88’i, 10 ilde toplanıyor. İlk sırayı 14 bin 610 taşınmaz ile Antalya alıyor. Antalya’yı sırasıyla İstanbul (10 bin 695), Muğla (8 bin 251), Aydın (5 bin 839), İzmir (4 bin 572), Bursa (4 bin 310), Hatay (3 bin 852), Mersin (1740), Ankara (1034) ve Gaziantep (1013) izliyor.

Dörtte biri Almanlara ait
Türkiye’de emlağa en fazla ilgiyi Almanlar gösteriyor. Yabancıların elindeki gayrimenkulün yaklaşık dörtte 1’i (15 bin 278 adet) Almanların elinde bulunuyor. İkinci sıradaki İngilizlere ait taşınmaz sayısı 12 bin 749, onu takip eden Yunanlara ait emlak sayısı da 12 bin 183 (bunun 11 bin 166’sı Türk asıllıların). 70 ülke vatandaşının gayrimenkul aldığı Türkiye’de, toplam sayının yüzde 82.5’i, 10 ülke vatandaşının elinde bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yabanciya-mulk-satisinda-il-kriteri_51664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!