Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yağma Eserler Geri Geldi

Yıldız Sarayı'nın kütüphanesinden II. Abdülhamit'in tahttan indirilmesinden sonra talan edildiği belirtilen birçok yazma eserden 30'u, yıllar sonra kütüphaneci ve araştırmacı Mehmet Lütfü İkiz (76) tarafından Konya Bölge Yazma Eser Kütüphanesi'ne bağışlandı.

Bugün Gazetesi
Yağma Eserler Geri Geldi

b>Yıldız Sarayı'nın kütüphanesinden II. Abdülhamit'in tahttan indirilmesinden sonra talan edildiği belirtilen birçok yazma eserden 30'u, yıllar sonra kütüphaneci ve araştırmacı Mehmet Lütfü İkiz (76) tarafından Konya Bölge Yazma Eser Kütüphanesi'ne bağışlandı. Kütüphane Müdürü Bekir Şahin, kütüphanenin kurulduğu 1984 yılında ilk müdürü olan Mehmet Lütfü İkiz'in, eserlerin ve kitapların korunmasına büyük önem verdiğini söyledi.

Binlerce Türkçe baskı kitabını Kırşehir İl Halk Kütüphanesi’ne verecek İkiz'in 500 kitabını Bosna-Hersek Türkiyat Enstitüsü’ne, 500'ünü ise Kerkük Türkmen Kütüphanesi’ne verdiğini belirten Şahin, ''Elindeki 160'ın üzerinde yazma eseri de en iyi korunacağını düşündüğü Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi’ne bağışladı. II. Abdülhamit'in sürgüne gönderilmesinin ardından talan edilen Yıldız Sarayı ve kütüphanesinin kaybolan önemli eserlerinden 30'u, İkiz'in verdiği yazma eserler arasında en önemlileri" dedi.

Geçmişe ışık tutacak
Kütüphaneci ve araştırmacı Lütfi İkiz, kitaplara düşkünlüğü ile biliniyor. 76 yaşındaki İkiz, Türkiye'nin birçok bölgesinde müze müdürlüğü de yaptı. İkiz'in bağışladığı 30 tarihi eser, yeniden korumaya alındı.

Sokaklarda kitap dağıtıldı
Abdülhamit döneminde harem olarak kullanılan Yıldız Sarayı'nın talan edilmesi sırasında kütüphanedeki birçok yazma eser ve matbunun sokaklara dağıtıldığı söyleniyor. Ayrıca o dönemlerde önemli eserler ve kitapların, sokaklarda çok küçük paralara satıldığı da biliniyor. Eserlere Türkler fazla talep göstermeyince önemli olanların Yahudiler tarafından satın alındığı söyleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yagma-eserler-geri-geldi_47123.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!