Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yağmalanan Nif Dağı, Sit Alanı Oldu

Nif Dağı’ndaki kaçak kazı ve yağmalama Nif Dağı Araştırma ve Kazı Projesi’ni harekete geçirdi. İzmir’in Torbalı ilçesi Dağkızılca köyünde derhal bilimsel kazı çalışmalarına başlayan ekip kazılarda şimdiye kadar çok çeşitli namlu örnekleri, ok uçları, sikkeler ve lahit buldu.

Radikal GazetesiNif Dağı’ndaki kaçak kazı ve yağmalama Nif Dağı Araştırma ve Kazı Projesi’ni harekete geçirdi. İzmir’in Torbalı ilçesi Dağkızılca köyünde derhal bilimsel kazı çalışmalarına başlayan ekip kazılarda şimdiye kadar çok çeşitli namlu örnekleri, ok uçları, sikkeler ve lahit buldu. Kazı başkanın verdiği bilgiye göre arazi sahiplerinin mezarları açması ve kaçak kazılar yapılması üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İstanbul Üniversitesi işbirliğiyle çalışmalar başlatıldı. Tüm bölge sit alanı ilan edildi.

Nif Dağı Araştırma ve Kazı Projesi Başkanı Prof. Dr. Elif Tül Tulunay, kazısı devam eden Başpınar Kilisesi’nin restore edildikten sonra çok güzel bir ören yeri olacağını ifade ederek Avrupa’da bu kadar eski kilise bulunmadığını, kazı evinin yetersiz olduğunu ve yerel yönetimin bu konuda destek olması gerektiğini söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yagmalanan-nif-dagi-sit-alani-oldu_71643.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!