Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yağmurun Akıttığı Büyü Makyajı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından, 16 Ocak 2010 Cumartesi günü, şehrin 7 farklı merkezinde eş zamanlı olarak düzenlenen açılış etkinliklerinin ardından İstanbul “resmen” Avrupa’nın Kültür Başkenti oldu. Katılımın beklenenin üzerinde olduğu protokol töreninde, "İstanbul Büyüsü"yle keyifli dakikalar geçiren davetliler, dışarıda

yapi.com.tr
3 Yağmurun Akıttığı Büyü Makyajı

İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı tarafından, 16 Ocak 2010 Cumartesi günü, şehrin 7 farklı merkezinde eş zamanlı olarak düzenlenen açılış etkinliklerinin ardından İstanbul “resmen” Avrupa’nın Kültür Başkenti oldu. Katılımın beklenenin üzerinde olduğu protokol töreninde, "İstanbul Büyüsü"yle keyifli dakikalar geçiren davetliler, dışarıda kendilerini bekleyen alışılageldik yağmurlu İstanbul görüntüleriyle birlikte büyüden uyandı.

Açılış kutlamaları, Sütlüce'deki Haliç Kongre Merkezi’nde, Türkiye ve Avrupa’dan üst düzey devlet adamları ve diplomatların, iş ve kültür-sanat dünyasından isimlerin, yerli ve yabancı basın mensuplarının bir araya geldiği protokol töreniyle başladı. Taksim, Kadıköy, Sultanahmet, Pendik, Bağcılar, Beylikdüzü meydanlarındaki eş zamanlı konserlerle devam etti. Kutlamalarda farklı sanat disiplinlerine mensup toplam 500 sanatçı sahne alırken, 900 kişilik teknik ekip çalıştı. Etkinlikler için 6 bine yakın kişi hazırlık çalışmalarını yürüttü, toplamda ise yaklaşık 8 bin kişi görev aldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç ile Devlet Bakanı ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Başkanı Hayati Yazıcı’nın ev sahipliğinde gerçekleşen törene, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve İstanbul Valisi Muammer Güler katıldı.

Büyüden Çabuk Kurtulup, Havai Fişeğe Koşturdular

Katılımcı sayısının beklenenin üzerinde olduğu törende 3035 kişilik kapasiteye sahip Haliç Kongre Merkezi ana salonu yaklaşık 5 bin kişiyi konuk etti. Gecikmeli başlanan protokol töreninde, saat 20.10'da başlaması planlanan havai fişek gösterisi de ertelemeli olarak gerçekleşti.

Sanat Yönetmeni Yekta Kara'nın imzasını taşıyan ve bu geceye özgü olarak tasarlanan "İstanbul Büyüsü" adlı gösteride, 26 farklı eser 303 sanatçı tarafından bir saat gibi kısa bir sürede akıcı bir tempoda sahnelendi. 100 kişilik İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile Devlet Opera Korosu'nun başarılı bir düzende yerleştirildiği gösterinin, mevcut salonda sahnelenebilmesi için 600 metrekarelik özel bir sahne kurulduğunu da belirtmek gerekir.

Gösterinin bitiminde sahneye davet edilen devlet erkânı, herhangi bir plaket alışverişi veya teşekkür konuşması yapılmadan apar topar hava fişek gösterisini başlatmak üzere bu kez dışarı yönlendirildi. Salonun boşalmasına neden olan bu organizasyon eksikliği, "İstanbul Büyüsü"nü bir anda bozuverdi ve sanatçılar küçük bir kalabalığın alkışlarıyla yetinmek durumunda kaldı.

10 Dakikalık Sefanın Ardından Trafik Izdırabı

Aynı dakikalarda dışarıda, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nin iskelesinden, bu gece için özel olarak hayata geçirilen ışık, ses ve havai fişek gösterisiyle İstanbul’un 2010 sürecini başlattı.

Haliç Camialtı Tersanesi’nde 3 bin metrekarelik dev bir alanın ayrıldığı özel ışık ve havai fişek gösterisi, 1 kilometrelik alanı kapsayarak Haliç’i 10 dakika boyunca festival alanına çevirdi. Davetlilerin yarısı kapıda biriken kalabalık nedeniyle dışarı çıkamayınca, gösteriyi binanın içinden izlemeye çalıştı.

Kongre merkezine ulaşım daha çok özel araçlarla sağlanabildiğinden, çıkışta yağmurun da etkisiyle küçük çaplı bir keşmekeş yaşandı. Birkaç dakika önce sahnede ter dökmüş sanatçılar kendilerine tahsis edilen servisi uzun süre beklerken; İstanbullular için alışılmış, yurtdışından gelen konuklar içinse "İstanbul'a hoşgeldiniz" dedirten alışıldık görüntüler yaşandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yagmurun-akittigi-buyu-makyaji_75807.html

Read Comment Section
3 Yorum Yorum Yaz
  • Bence de tam bir rezillikdi.. İnsanlar saatlerce bekledi o yağmurun altında.. Söylenenden bir kaç saat sonra başladı gösteri, başladı da ne oldu sanki onca insan okadar çok ıslıkladı o kadar çok yuhaladı ki nerde kaldi bunun kültürü?? Dünyanın parasını harcadıkları havai fişekleri orda ıslanan insanların paralarıyla aldılar ve o insanlar kendi verdikleri parayla yapılacak olan gösteriyi eziyet çekerek izledi... Paranla rezil olmak bu olsa gerek...! yazık YANITLA
  • organizasyon hakikaten bir fiyaskoydu.biz de saat 19:10 dan itibaren, haliçteki showu bekledik, 6 yaşındaki oğlum ile. soguk ve yagmurda hiç te keyifli olmadı. bir de herkesi feshane otoparkına park ettirdiler ve saat 20 civarında "otoparktaki arabaları cekin" diye anons basladı...sebep: polis:"bilmiyoruz".alternatif park yeri yok... binlerce insan, etraf coluk cocuk dolu...yagmur hızlanıyor...ve nihayet bizim ufaklık saat 9 civarında ıslık ve "yuh" seslerinin heryeri kaplamasıyla, "baba artık padişahı beklemeyelim eve gidelim" dedi. kultur olarak topluma saygıyı, koltuğu "ulu mevkii" gibi gormeme seviyesine ulasmayı gormek umidiyle... YANITLA
  • Açılıştaki karmaşadan söz ediliyor. Bence daha fazlası var. Açılış günü belirlenirken meteorolojiden bilgi alınmadı mı? Neydi o havai fişekler? İyi düzenlenmemiş ard arda patlamaların görgüsüz bir düğün gösterisinden farksızdı(ödentisi ise ayrı bir soru) Birşeyler patlatmadan da daha kaliteli ve kültürlü bir açılış yapılabilirdi. Bir gecede her şey bitti, oysa şehir genelinde yapılan gösteriler diğer günlere yayılabilirdi. Dilerim bundan sonrakiler daha kültürlü olur. YANITLA
3 yorumdan 3 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!