Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Yakın Zamanda Avrupa'nın En Yüksek Binasıyla İlgili Sözleşme İmzalayacağız''

AE Arma-Elektropanç Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kızılhan, teknik müteahhitlik hizmeti olarak yakın zamanda Moskova'da 432 metrelik, Avrupa'nın yapılmakta olan en yüksek binasına ilişkin sözleşme imzalayacaklarını belirtti.

yapi.com.tr / AA
''Yakın Zamanda Avrupa'nın En Yüksek Binasıyla İlgili Sözleşme İmzalayacağız''

AE Arma-Elektropanç Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Kızılhan, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, teknik müteahhitlik hizmeti veren bir firma olduklarını belirtti.

Avrupa'da 381 metre uzunluğundaki Mercury City Tower'da bir monitör üzerinden 45 bin noktanın otomasyon kontrolünü yapacaklarını ifade eden Kızılhan, firmanın Moskova'da 81 katlı ve Avrupa'nın tamamlanmış en yüksek binası olan Capital City kompleksi ile yine Avrupa'nın en yüksek 5. binası St. Petersburg Tower'i geçen yıl teslim ettiğini anlattı.

Kızılhan, ''Yakın bir tarihte yine Moskova'da bir kontrat yapacağız. O binanın yüksekliği 432 metre olacak. Bu Avrupa'nın yapılmakta olan en yüksek binası olacak. Önümüzdeki hafta sözleşmeyi imzalamış olacağız. Proje büyüklüğü 700-800 milyon dolar. Türkiye'nin de yükseklik olarak ilk 20 binası içindeki 8-9 binanın teknik müteahhitliğini biz yaptık'' dedi.

Bina verimliliği deyince teknik müteahhitliğin devreye girdiğine işaret eden Kızılhan, şunları kaydetti:

''Avrupa'da, yeni yapılan binaların tümünde zaten Leed sertifikası alma zorunluluğu var. Birleşik Arap Emirlikleri'nde çılgınca bir yarış başlamış durumda. Katar yeni bir dünya kupasına ev sahipliği yapacak. Katar'da şu anda 'hangi sertifikayı dikkate alarak binalarımızı yapalım' gibi arayış devam ediyor. Yeşil binalarda yağmur suyu kullanma suyuna dönüştürülüyor, gün ışığından maksimum derecede faydalanma sağlanıyor. Bunun gibi yüzlerce kriter var.''

Bütün bu gelişmeler ışığında teknik müteahhitliğin inşaatla ilgili yatırımlardan aldığı payın her geçen gün arttığına dikkati çeken Kızılhan, ''Bundan 15 sene önce teknik müteahhitlik yapıdan ne kadar pay alıyor diye baktığımızda, maksimum yüzde 20 civarındayken, bugün maksimum yüzde 50'lere çıkıyor. Türk müteahhitlerinin üstlendiği 20 milyar dolarlık yurt dışı müteahhitlik hizmetleri içinde teknik müteahhitliğin payı 6 milyar dolar. 2011 yılı için beklenen 30 milyar dolarlık müteahhitlik hizmetleri içinde ise 9 milyar dolarlık bir paydan bahsediyoruz'' diye konuştu.

Soruları da yanıtlayan Kızılhan, Türkiye'nin dinamiklerinin şu anda çok iyi olduğunu, ancak dış kaynaklı olarak AB ve ABD'de oluşabilecek bir krizin tedbiri olsun diye mesaj verilmek istendiğini belirtti.

Kemal Kızılhan, ''Türkiye'nin yakın bir vadede krize girebileceğini tahmin etmiyorum ama önemli bir sorunumuz var, o da cari açık. Şu anda ekonomimiz çok iyi, bu cari açığı perdeleyebiliyor, ama unutmayalım ki 1994 ve 2001'de, yüzde 6 bir cari açık sorunu Türkiye'yi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakmıştı. Cari açık belki sürdürülebilir, ama tedbir alınması lazım. Sadece döviz kurları ile oynamak tek çözüm değil'' diye konuştu.

''Ne olursa olsun Libya potansiyel pazar''

AE Arma-Elektropanç Üst Yöneticisi (CEO) Murat Karakartal da Arma Müh. San. ve Tic. A.Ş. ile Elektropanç San. ve Tic. Ltd. Şti'nin, 2001 yılında birleşme kararı alması sonucunda doğan AE Arma-Elektropanç A.Ş'nin, Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarında gerçekleştirilen pek çok önemli projede teknik müteahhit olarak yer aldığını anlattı.

AE Arma-Elektropanç'ın Türkiye dışında Dubai, Rusya Federasyonu ve Katar'da lokal firmaları bulunduğunu ifade eden Karakartal, tamamlanan işlerin toplam 7 milyon metrekare, son 4 ayda değişik ülkelerdeki projelere verilen değerin ise 3,7 milyar dolar olduğunu belirtti.

Karakartal, ''Bin 200 kişinin üzerinde işgücü istihdam ediyoruz. 2011 sonunda hedeflenen kontrat değerimiz 1 milyar, gelecek 5 yılda da 3 milyar dolar'' dedi.

Kazakistan, Irak, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan ve ne olursa olsun Libya'nın Türk müteahhitleri ve kendileri için potansiyel pazar olduğuna işaret eden Karakartal, o pazarların inşaat sektörlerinin büyüme potansiyelinin çok fazla olduğuna dikkati çekti.

Karakartal, ''Türkiye'de güçlü varlığımızı ve Kuzey Afrika, Ortadoğu ve CIS ülkelerine odaklanmayı sürdüreceğiz. 2010 yılında 71,1 milyon dolar olan ciromuzu, bu yıl 231 milyon dolara, 2015 yılında da 835 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz'' diye konuştu.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/yakin-zamanda-avrupanin-en-yuksek-binasiyla-ilgili-sozlesme-imzalayacagiz_88549.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!