Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yakıp Arsaya El Koyuyorlar

Tinercilere küçük miktarlarda paralar veren otopark mafyası, ahşap binaların önce yakılmasını sağlıyor, boşalan alanlara da daha sonra el koyuyor.

Cumhuriyet Gazetesi
Yakıp Arsaya El Koyuyorlar

stanbul'un eğlence merkezlerini elinde tutan organize suç örgütleri, özellikle kafe, bar, otel, kulüp gibi yerlerin bulunduğu caddelere yakın tüm sokak aralarını otopark haline getiriyor. Tinercilere küçük miktarlarda paralar veren otopark mafyası, ahşap binaların önce yakılmasını sağlıyor, boşalan alanlara da daha sonra el koyuyor.

Cirosu en yüksek mafya olarak bilinen otopark mafyası, cadde ve sokakları parselleyip görevlendirilen değnekçiler aracılığıyla otopark ücreti topluyor. Para vermeyen yurtaşlar dövülüyor, arabaları çiziliyor, lastikleri kesiliyor. Değnekçilerin bu denli rahat davranabilmelerinin temel nedeni olarak gözaltına alınanların çoğu hakkında mahkemelerin görevsizlik kararı alabilmesi gösteriliyor. Bir diğer nedenin de cezaların caydırıcı olmaması.

Soruşturmadan kurtuluyorlar
Otopark mafyası adına çalışan kundakçıların çoğu tinercilerden oluşuyor. Bu tinerciler, çete mensuplarıyla küçük miktarda para karşılığında anlaşarak ahşap binaları yakıyor. Geriye kalan boş arazilere el koyarak otopark alanı olarak kullanan otopark mafyası, tinerciler tarafından yanlışlıkla çıkarılan yangın olarak görülmesi nedeniyle suçtan kolayca kurtulabiliyor.

Otopark ücretlerinin 5-10 YTL arasında değiştiği göz önüne alındığında otopark mafyasının yıllık cirosunun 20 milyonu bulduğu tahmin ediliyor. Eğlence mekânlarının dolup taştığı cuma ve cumartesi geceleri yüz binlerce kişiden haksız kazanç sağlayan değnekçiler, park fiyatını kendileri belirliyor. Ayrıca maç günleri ve seçim döneminde miting alanlarına yakın bölgelerde otopark ücretleri iki katına çıkıyor. Yerel yönetimlerden kentteki boş alanları kiralayan ve bu alanları kaçak otopark olarak kullanan bazı kişiler de park ücretini istedikleri gibi belirleyerek sürücüleri dolandırıyor.

2 milyon 50 bin aracın bulunduğu İstanbul'da 65 bin sokak bulunuyor. Bu sokaklardan özellikle iş, eğlence ve sosyo-kültürel merkezlere yakın olan 248 cadde ve sokaktan elde edilen kazanç, otopark mafyasının cebine giriyor. İstanbul'da araç sayısı arttıkça otoparka olan ihtiyaç da artıyor. Buna paralel olarak da otopark mafyasının alanı daha da genişliyor, ''otopark çeteleri'' ni ve ''rant kavgaları'' nı da beraberinde getiriyor. Kaldırımlar da artık otopark olarak kullanılıyor.

Bazı kaçak otoparklarda fuhuş da yapılıyor. Otel masrafından kaçınmak isteyen kadın tüccarları, müşterileri bu otoparklara getiriyor. Otopark mafyasıyla ucuza anlaşan kadın tüccarları, fuhuş trafiğini otoparklara yöneltti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yakip-arsaya-el-koyuyorlar_48396.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!