Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yalı Camisi'ne Denizli'den Destek

Yunanların korunmaya alınması maksadıyla seferber olduğu 203 yıllık Yalı Camisi'nin eski haline dönüştürülmesi için Faber Mermer'in sahibi Denizlili işadamı Yasin Cinkaya, harekete geçti. Caminin tüm mermer ihtiyacını karşılayabileceğini belirten Cinkaya, caminin restorasyonu için Faber Mermer'in tüm imkanlarını seferber edeceğini açıkladı.

Yeni Asır Gazetesi
1 Yalı Camisi'ne Denizli'den Destek

Yunanların korunmaya alınması maksadıyla seferber olduğu 203 yıllık Yalı Camisi'nin eski haline dönüştürülmesi için Faber Mermer'in sahibi Denizlili işadamı Yasin Cinkaya, harekete geçti. Caminin tüm mermer ihtiyacını karşılayabileceğini belirten Cinkaya, caminin restorasyonu için Faber Mermer'in tüm imkanlarını seferber edeceğini açıkladı.

"Tüm imkanlar"

Yeni Asır Gazetesi'nin Yunanistan'ın Midilli Adası'nda Osmanlı hakimiyeti sırasında İzmirli Hasan Paşa, adına yaptırılan 203 yıllık Yalı Camisi'nin dükkana çevrilip, içine tuvalet yaptırıldığını gündeme getirmesinin ardından vicdanının sızladığını dile getiren Cinkaya, "Haberi okuyunca çok üzüldüm. Adeta içim cız etti. Sosyal sorumluluk sahibi bir firma olarak, milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmamız gerektiği düşüncesindeyim. Faber Mermer, olarak tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz. Caminin restorasyonu ve kurtarılması için tüm mermer ihtiyacını Faber Mermer, karşılayacak. Üstümüze düşen görevi yerine getireceğiz" dedi.

"Sahip çıkalım"

Yunanistanlı gazetecilerin göstermiş olduğu duyarlılıktan çok etkilendiğini kaydeden Cinkaya, "Yalı Camisi, Yunanlıların değil bizim. Yeni Asır, bu şekilde bir çok milli ve manevi değeri bulunan eserlerimizi ön plana çıkartıyor. Devletimize ve işadamlarına da düşen görev, onları kurtarmak için destek vermektir. Cami, Yunanistan değil de Güney Afrika'da da olsa, Arabistan'da da olsa yine aynı şeyi yapardım" diye konuştu. Yalı Camisi'nin atalarımızın bizlere bıraktığı bir yadigar olarak değerlendiren Cinkaya, şöyle konuştu: "Gençler olarak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmamız gerekir. Bunu yapmayacaksak, yaşamayalım daha iyi. Camiyi o halde bırakmak bizim ayıbımızdır. Caminin bu halde olmasını Türkiye'ye duyuran Yeni Asır, bu eserimizin kurtarılmasına öncülük etmiştir. Bize düşen kısmını yapmayı biz taahhüt ediyoruz" dedi.

Acil servisteki dostluğun öyküsü

Yunanistan'la çok iyi ticari dostlukları olduğunu anlatan Cinkaya, bu ülkeye yakınlık duymasını ise şöyle anlattı: "Yunanistan'a karşı bir sempatim var. Yaklaşık 7 yıl önce Moschou Dimitris adlı bir Yunanlı işadamı ile tanışarak, birbirimize kartlarımızı verdik. Aynı gün gece beni 112 Acil Servis aradı. Dimitris'in cebinde kartımı bulmuşlar. Sadece merhaba dediğimiz biri için hemen hastaneye koştuk. Tedavisinde yardımcı olarak, sabaha kadar başında bekledik. Türk misafirperverliğini ona gösterdik. Buradaki tedavisi bitince ülkesine geri döndü. O gün bu gün çok güzel bir dostluğumuz başladı. Yunanistan'daki caminin kurtarılması için bu dostluğun etkisi de var" diye konuştu.

60 ülkeye ihracat

Faber Mermer, 60 ülkeye olmak üzere başta, ABD, Kanada, Yunanistan, Güney Afrika ve Orta Doğu ülkelerine ihracat yapıyor. Yaklaşık 70 çeşit mermer satışı yapan Faber Mermer'in yıllık ortalama 36 milyon dolarlık ihracatı gerçekleşiyor. ABD'de de mermer fabrikası bulunan Faber Mermer'de 500 personel istihdam ediliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yali-camisine-denizliden-destek_62982.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • sizinle gurur duyuyorum.başarılar YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Sikalastic®-835 I

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!