Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Yalıdaki Onarım Yasalara Uygun’

Türk Hava Yolları (THY) Do&Co, Fehime Sultan Yalısı’nın 25 yıllığına İstanbul İl Özel İdaresi tarafından THY’ye kiralanmasına ilişkin gazetemizde “Yargı yok sayılıyor” başlığıyla yayımlanan haberin gerçeği yansıtmadığı savunuldu. THY Do&Co şirketi, Gazisosmanpaşa İlköğretim Okulu’na ilişkin yürütmeyi durdurma kararının 16 Nisan tarihinde

Cumhuriyet Gazetesi
‘Yalıdaki Onarım Yasalara Uygun’

Türk Hava Yolları (THY) Do&Co, Fehime Sultan Yalısı’nın 25 yıllığına İstanbul İl Özel İdaresi tarafından THY’ye kiralanmasına ilişkin gazetemizde “Yargı yok sayılıyor” başlığıyla yayımlanan haberin gerçeği yansıtmadığı savunuldu. THY Do&Co şirketi, Gazisosmanpaşa İlköğretim Okulu’na ilişkin yürütmeyi durdurma kararının 16 Nisan tarihinde kaldırıldığını belirtti.

Açıklamada özetle şöyle denildi:

“13.07.2009 tarihinde basın organlarında yayımlanan ‘Yargı yok sayılıyor’ başlıklı haberde doğru olmayan bilgiler yer almakta ve gerçeği yansıtmamaktadır. İstanbul İl Özel İdaresi tarafından 03.12.2008 tarihinde yapılan ihale neticesinde; Şirketimiz, Hatice Sultan ve Fehime Sultan Yalılarını, 07.01.2009 tarihli ihale sözleşmesi ile plan ve projesine uygun olarak restore etmek üzere 25 yıl süre ile işletilmek amacıyla kiralamıştır. İstanbul 2. İdare Mahkemesi nezdinde ihalenin dayandığı İstanbul İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi’nin, 09.04.2008 Tarih ve 2008 - 190 Sayılı Kararının 19 pafta 40 ada 23 parselde bulunan Fehime Sultan Yalısı’na ilişkin kısmının iptaline yönelik açılan dava neticesinde, 12.02.2009 tarihi itibarıyla şirketimize tebliğ edilen ‘1. Grup Korunması Gereken Kültür Varlığı olarak tescilli yapının kiralanması hususunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alınıp alınmadığına yönelik Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve davalı İl Özel İdaresi’ne başvurulmasına ve izin başvurularının dosyaya konulması akabinde verilecek ara karara kadar telafisi güç bir durum oluşmaması gerekçesiyle’ alınan yürütmenin durdurulması kararı akabinde İstanbul 2. İdare Mahkemesi’nin 17.03.2009 Tarih ve 2008 / 982 K. sayılı kararı ile dosyanın işlemden kaldırıldığı ve bu sebeple yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararın hükümsüz kaldığı, 16.04.2009 tarihi itibarıyla İstanbul İl Özel İdaresi tarafından şirketimize bildirilmiştir. Yürütmenin durdurulması kararının verildiği sürede karara uygun hareket edilmiştir. Yürütmenin durdurulması kararının kaldırıldığının bildirildiği 16.04.2009 tarihinden itibaren şirketimiz tarafından ihale şartnamemize ve sözleşmemize uygun olarak çalışmalara başlanmıştır. Yargı kararına aykırı işlem söz konusu olmamıştır.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/yalidaki-onarim-yasalara-uygun_70576.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!