Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yalıtım Çevre Dostu Binanın En Önemli Yapı Taşı

İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, küresel ısınmaya yol açan faktörlerin arttığı ve doğal kaynakların hızla tüketildiği bir dönemde, ‘yalıtım’ ile geleceğe yatırım yapılabileceğini, böylelikle daha az enerji harcayarak, çevre sorunlarının önüne geçilebileceğini açıkladı.

yapi.com.tr
Yalıtım Çevre Dostu Binanın En Önemli Yapı Taşı

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Isı Su Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER), günümüzde özellikle küresel ısınma konusundaki duyarlılığın artığı bir dönemde, çevre ile ilgili konuların başında karbon salınımını azaltmanın geldiğini vurguluyor. Binalarda enerji verimliliği çevresel sorunlar ile mücadelede en etkin araç olarak göze çarpıyor. Yalıtım uygulamaları sayesinde binalarda yarı yarıya enerji tasarrufu yapmak, çevreye bir kez de bu yol ile sahip çıkmak mümkün oluyor.

Ülkemizde toplam enerji tüketiminin yaklaşık yüzde 40'ının binalarda kullanıldığını vurgulayan İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Bu gereksinimin giderek artması bekleniyor. Bu trend değiştirilmezse, karbon salınımında da 2050 yılına değin yüzde 92 oranında akut bir artış öngörülmektedir. Bu gerçekler ışığında, ısı yalıtımı sayesinde kış mevsiminde ısı kayıplarının, yaz mevsiminde ise ısı kazançlarının azaltılması ile enerji tasarrufu sağlanabilir ve beraberinde atmosfere yayılan sera gazlarının salımında büyük oranda düşüş kaydedilebilir” dedi.

Yalıtım; en kolay çözüm            

İklim değişikliği etkisini en aza indirgemek için emisyon oranlarının 2050 yılı itibari ile yüzde 60 - 80 arası daha azaltılmış olması gerekliliğinin altını çizen Erdoğan, 2050 yılında dünyanın bugün gözüktüğünden çok daha farklı olacağını; bunun bugünden üzerinde ciddiyetle çalışılması gereken hayati bir görev olduğunu kaydetti. Yalıtımsız binalar nedeniyle her yıl ülkemizde 10 milyar TL’nin havaya savrulduğunu ve Türkiye'nin enerjisinin dörtte üçünün dışarıdan alındığını açıklayan Ferdi Erdoğan, halkın bilinçlendirilmesi için İZODER olarak reklam ve tanıtım kampanyaları düzenlediklerini, tüketicilere yalıtım yaptırmak için en uygun finans çözümlerini sunmak üzere bankalarla işbirliği yaparak 2010 yılından bu yana İZODER’in teknik danışmanlığında yalıtım kredisi projesini başarı ile sürdürdüklerinin altını çizdi.

Erdoğan, ısı yalıtımının önceki yılllara göre ülkemizde daha çok bilindiğini ancak alınacak daha çok yolun olduğunu belirterek, ısı yalıtımı uygulamalarından istenilen verimin alınabilmesi için doğru malzeme ve doğru uygulamanın önemine değindi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yalitim-cevre-dostu-binanin-en-onemli-yapi-tasi_120949.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!