Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yalıtımda Yeni Bir Soluk: DragonBoard®

Dünyanın önde gelen petrokimya üreticilerinin ürettiği hammaddelerle yalıtım (EPS, XPS), yapı kimyasalları, ambalaj, elektronik ve otomotiv sanayilerine hammadde tedarikinde bulunan Kareks Polimer ve Petrokimya Dıs.Tic.Ltd.Sti, DragonBoard® markalı MGO panellerle Türkiye yapı sektörüne yeni bir soluk getiriyor. Kareks Polimer ve Petrokimya

yapi.com.tr
6 Yalıtımda Yeni Bir Soluk: DragonBoard®

Dünyanın önde gelen petrokimya üreticilerinin ürettiği hammaddelerle yalıtım (EPS, XPS), yapı kimyasalları, ambalaj, elektronik ve otomotiv sanayilerine hammadde tedarikinde bulunan Kareks Polimer ve Petrokimya Dıs.Tic.Ltd.Sti, DragonBoard® markalı MGO panellerle Türkiye yapı sektörüne yeni bir soluk getiriyor. ABD'de geliştirilen DragonBoard®, magnezyum oksit ve magnezyum klorür kombinasyonunun cam elyafla güçlendirilmesiyle elde edilen yüzde 100 doğal, çevre dostu bir yapı, yalıtım ve dekorasyon paneli. DragonBoard®'un geniş bir kullanım alanı var: İç ve dış mekanlarda cephe kaplaması olarak, çatılarda, zemin ve ara kat döşemelerinde, asma tavanlarda, iç mekan bölmelerinde, dekoratif amaçlı olarak, binaların taşıyıcı sistemlerinin korunmasında, prefabrik yapılarda, baca ve benzeri yangın riski taşıyan yerlerde ve diğer tüm yangın, ısı, ses, su yalıtımı gerektiren yerlerde kullanılabiliyor.

Kareks Polimer ve Petrokimya Dıs.Tic.Ltd.Sti. Yönetim Kurulu Başkanı Cemil Çakar www.yapi.com.tr'nin sorularını yanıtladı.

Sizi yeni bir malzeme arayışına iten gereklilik neydi?

Türkiye’de yalıtım sektöründe hala bir malzeme boşluğu vardı; bütün ihtiyaçların karşılanamadığını gördük. Piyasadaki mevcut yalıtım malzemeleri yumuşak dokulu malzemelerdi ve mutlaka dış yüzeylerinin daha rijid bir malzemeyle kaplanması gerekiyordu. Bu, klasik uygulamalarda duvarlar için sıvayla çözülüyor. Biz, DragonBoard® levhalarının mantolama yaparken hem dış, hem de iç cephelerde sıva yerine etkin bir biçimde kullanılabileceğini düşündük. Bu etkinliği sağlayan ise A1 yanmazlık, 0.025 ısı iletkenliği, su ve neme dayanıklığı, çok yüksek ses yalıtımı sağlaması gibi özellikleri.

Artık yurtdışı yapı sektöründe duvar elemanları anlamında kuru duvar çok popüler. Binalarda yükü hafiflettiğiniz zaman hem statik hesaplarda ve malzemede tasarruf ediyorsunuz; hem de kullanım alanınız artıyor. Bizim malzemelerimizle yapılmış bir kuru duvarın ağırlığıyla konvansiyonel bir kuru duvarın ağırlığı arasında iki kat fark var. 9.5 cm kalınlığında iki DragonBoard® ve ortasında taş yünüyle yapılmış bir kuru duvarın, 54 desibel ses yutum özelliği var ki bu çok büyük bir değerdir. İTÜ’nün hazırladığı raporlarda, bunu 30 cm civarına çıkardığınız zaman yaklaşık 81 desibel ses yalıtımı sağladığınız belirtiliyor.

Tüketicinin yaklaşımı nasıl?

Sektöre bir ilk sunmanın zorluklarını yaşıyoruz. Ürünün, hem sektöre hem de kamu otoritelerine tanıtılması, yasal mevzuatın oluşturulması yönünde çalışıyoruz. Yapı İstanbul Fuarı’na da katılmıştık, gördüğümüz ilgiden memnunuz. Elbette her panelin eksileri de, artıları da var. Ama DragonBoard®’un diğer panellerin hiçbir eksisini taşımadığını, aksine başka artıları da olduğunu söyleyebiliriz. İnsanlar alışkanlıklarını çok zor değiştiriyorlar. Bu muhafazakarlıktan vazgeçilmeli. Yeni ürünlere ön yargıyla yaklaşılmasını, sektörün en büyük problemi olarak görüyorum.Yapı malzemelerinin ekolojik özellikleri her zamankinden daha çok öne çıkıyor. Bu anlamda DragonBoard’un özellikleri nedir?

DragonBoard®, yüzde yüz doğal bir malzemedir. Türk Standartları Enstitüsü tarafından bütün özellikleri test edilmiştir. Ayrıca üreticimizin ABD’de yaptırdığı testler de var. Biz, yerli otoritemiz olan Bayındırlık Bakanlığı’yla da iletişim halindeyiz. Uzmanlar bizi ziyaret edip, uygulamaları yerinde gördüler. Hem ulusal teknik onay, hem poz numarası alınması anlamında başvurularımız yıl sonuna kadar tamamlanmış olacak. Ürünümüzü kamu ortamında da gerekli otoritelere anlatıyoruz, gösteriyoruz. Bu anlamda bizden istedikleri belge, uygulama, test ne varsa, karşılamaya hazırız; o sürece girmiş durumdayız. Yeni bir ürün olduğu için, Haziran ayında yayınlanan yönetmelikle gündeme gelen G belgesi için de başvuracağız.

Öncelikle nerelerde olmayı hedefliyorsunuz?

DragonBoard®, iç dekorasyonda, çatıda, dış cephelerde, her yerde kullanılabilir. Öncelikli hedefimiz, Yangın, Isı ve Gürültü, Enerji Verimliliği yönetmeliklerinin emrettiği şartları yerine getirmek isteyen nitelikli binalarda olmak. Mevzuatların tarif ettiği yerlerde olmak istiyoruz. Hedef kitlemiz, nitelikli binalar; konut, endüstriyel ya da ticari yapı olması önemli değil. 2010 yılında özellikle gürültü önemli bir kriter olacak. Biz fiyatla rekabet etmeye çalışan pahalı bir ürün değiliz. Ekonomik bir ürünüz ama piyasanın en ucuzu olmak gibi bir hedefimiz de yok.

Mantolama için Dramond adında yeni bir ürün geliştirdik. Bütün mevcut ısı yalıtım levhalarıyla onları lamine ederek dış cephede sıva ve file uygulamasını kaldırıyoruz. Böylece hem işçilikten hem de zamandan tasarruf edip, A1 yanmazlık özelliğiyle nitelik kazanmasını sağlıyoruz.

Ara elemenların vasıfsızlığı sektör için önemli bir sorun; bu anlamda pek çok yapı malzemesi üreticisi ustalara yönelik eğitim programları düzenliyor. DragonBoard açısından durum nedir?

DragonBoard®, hiçbir özel beceri gerektirmiyor; tipik bir yapı paneli uygulaması. Ürünümüze çivi dahi çakılabilir, kenarlarından vidalanabilir. Hiçbir uygulama zorluğu yok. Piyasadaki ustaların niteliklerinin standart olduğunu söylemek zor. Malzeme, uygulama açısından özel bir beceri gerektirmese dahi, bilinçli bir şekilde uygulanmasını istiyoruz. Bu nedenle örnek duvarları kendi ekibimizle yapıyoruz. Özellikle 2010 yılı için hedefimiz, nitelikli iş yapan uygulamacı bayilerden bir ağ oluşturmak; pazarda onlarla genişlemek.

Nasıl bir dağıtım ağı öngörüyorsunuz?

Henüz bir bayi ağı oluşturmadık. Tanıtımımızı, kendi satış ekiplerimizle büyük projelere giderek yapıyoruz. 2010 yılında sektörde kendi dağıtım ağını kurmuş, yer edinmiş öncü kuruluşlarla işbirliğine gidebiliriz; bu yöndeki görüşmelerimiz sürüyor.

Kapasiteniz nedir?

Bizim aylık tedarik kapasitemiz yaklaşık 300 bin metrekare. Türkiye’de ciddi miktarda bir stoğumuz var. Biz, bu markanın Türkiye ve çevre ülkeleri distribütörüyüz. Bizim üreticimiz, bunun patentli geliştiricisi. Bizim oluşturacağımız pazarın istismar edilmesine yönelik hukuki tedbirleri de almış durumdayız.

DragonBoard®'un kaç çeşidi var?

Aslında kompozisyon olarak tek çeşit. 4 mm’den 25 mm kalınlığa kadar çeşitli ölçülerde üretilebiliyor. Standart ebatlarımız 1.22x2.44; fakat özel ebatlarda da üretilebiliyor. Yine ahşap laminasyon yapılarak, ahşap görünümlü ama yanmaz bir uygulama yapabilirsiniz. Ayrıca duvar kağıdı uygulamaları yapabilir ya da boyayabilirsiniz, seramik yapıştırabilirsiniz.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yalitimda-yeni-bir-soluk-dragonboard_73384.html

Read Comment Section
6 Yorum Yorum Yaz
  • iki villa inşaatım için iç ve dış kaplaması için dragonboart'ı tercih ettim.iki aydır firma adına gelen usta işin içinden çıkamıyor.Hem malzeme,hem inşaatım rezil oldu.çok sayıda inşaat sahibi tarafından ilgi gördü ama uygulamada çok ciddi sıkıntılar ortaya çıktı. YANITLA
  • dragon boardı Ankarada çatı pervazlarında, saçaklarında, teraslarda, teras parapetlerinde, dış cephede, şömine kaplamasında uyguladım. Herşeyi ile çok begenildi. Prefabrik evlerde de kullanmayı düşünüyorum. YANITLA
  • Ben Mersinde yirmi yıldır alçıpan asma tavan bölme duvar ve izolasyon işinin bizzat uygulamasını yapıyorum (ustayım). bu günlerde dragon board yapıyor musunuz diye soruyorlar, malzemeyi iyi tanımıyorum beni bu konuda bilgiledirir, broşür gönderebilirmisiniz. selamlar, saygılar, başarılar. gsm:05363098281 YANITLA
  • mrb dem_ak yapı olarak zonguldak ereğlide dış cephe kaplamaları ve dekorasyon iş yapmaktayız. yoğunlukla da dış cephe ısı yalıtım. bayilik isteriz ve bu ürünle ilgili broşür almak isteriz tşk YANITLA
  • ses, ısı, nem izolasyonu ve yangından korumada dünyada tek olan bir malzeme. aynı zamanda bu özellikleri bir arada barındıran bir malzeme uyguladım test ettim tek kelimeyle harika ilgililere teşekkür ediyorum tlf 0532 502 62 55-0542 235 95 04 YANITLA
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor.  1  |  2  |  DEVAMI
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!