Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yalıtımın Derdi Çok

Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD başta, gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen ısı yalıtım malzemesinin Türkiye’nin 10-12 katı kadar olduğunu bildiren XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne göre Türkiye, yalıtım uygulamalarını yaygınlaştırırsa yılda 6.4 milyar dolar tasarruf edebilir.

Cumhuriyet Gazetesi
Yalıtımın Derdi Çok

Sektör temsilcileri, hükümetten, KDV’nin yüzde 1’e inmesi ve krediyle desteklenmesini talep etti. Türkiye’de 16 milyon konutun yüzde 90’ında yalıtım yok.

Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD başta, gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen ısı yalıtım malzemesinin Türkiye’nin 10-12 katı kadar olduğunu bildiren XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği’ne göre Türkiye, yalıtım uygulamalarını yaygınlaştırırsa yılda 6.4 milyar dolar tasarruf edebilir. Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Kubilay Ulu, KDV indirimi ve devlet desteğiyle sağlanacak düşük faizli, uzun vadeli yalıtım kredisinin sektörde krizin etkilerini hafifleteceğini söyledi.

Yalıtım sektörü temsilcileri KDV’nin yüzde 1’e inmesi ve krediyle desteklenmesi durumunda, tüketicilerin uygulamayı çok daha kolay yaptırabileceğini ve sektörün hızla büyüyeceğini vurguluyor. Türkiye’de 16 milyon konutun yüzde 90’ında yalıtım bulunmuyor. Enerjisinin yüzde 75’ini ithal eden Türkiye’de, enerjinin yaklaşık üçte biri konutlarda ısıtma ve soğutma için kullanılıyor. 2008 yılında konutlarda kullanılan enerjinin bedeli 15 milyar dolar oldu.

Bunun ortalama 12.8 milyar doları ise ısıtma ve soğutma için harcandı. Isı yalıtımı eksikliği nedeniyle ısıtma ve soğutma amacıyla harcanılan enerjinin yarısının israf edildiğini hatırlatan XPS Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Ulu, bu hesaplamalardan hareketle 2008’de 6.4 milyar doları havaya savurduğumuzu açıkladı. Ulu, ticari binalar ve sanayi binaları eklendiğinde bu rakamın çok daha yukarılara çıktığını belirtti.

Isı yalıtımı ürünlerinde ve uygulamalarında KDV’nin yüzde 1’e indirilmesi ve devlet desteğiyle maksimum 0.5 aylık faiz oranlı, 48 ay gibi uzun vadeli yalıtım kredisinin aciliyetini vurgulayan Ulu, bu konuda resmi makamlarla sektör dernekleri olarak görüşmeler yapıldığını belirtti.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yalitimin-derdi-cok_69329.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!