Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yalıtımlı Bina Artarsa Enerji Talebi de Düşer

Türkiye'de 20 milyon konut yüzde 10-12'sinin yalıtımlı olduğunu söyleyen İzocam Genel Müdürü Fatih Öktem, yalıtımlı bina sayısı arttıkça enerji tasarrufunun da artacağını belirterek "İki yılda 2.5 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanabilir" dedi.

Referans Gazetesi
Yalıtımlı Bina Artarsa Enerji Talebi de Düşer

Türkiye'de 20 milyon konut yüzde 10-12'sinin yalıtımlı olduğunu söyleyen İzocam Genel Müdürü Fatih Öktem, yalıtımlı bina sayısı arttıkça enerji tasarrufunun da artacağını belirterek "İki yılda 2.5 milyar dolar enerji tasarrufu sağlanabilir" dedi.

Türkiye'nin enerji tasarrufunda önemli kaynaklarından birinin konutların yalıtımını arttırmak olarak belirten İzocam Genel Müdürü Fatih Öktem, "Türkiye yıllık enerji ihtiyacının yüzde 85- 90'nını ithal ediyor. 20 milyon konuttan sadece yüzde 10-12'si yalıtımlı. Bu oran arttıkça enerji tasarrufu da artacaktır. 6-7 milyar dolar tasarruf yapmak mümkün" dedi.

Öktem, yalıtımın arttırılması için ise yalıtım kredisi olmak üzere KDV oranın yüzde 1'e indirilmesi, vergi muafiyeti gibi devlet teşviklerinin uygulanmasını önerdi. Öktem, bu koşullarda yalıtım sektörünün de 600 milyon dolarlık pazar büyüklüğünün, 2012 yılında iki katına çıkabileceğini söyledi.

Yalıtım kredisi uygulansın

İzocam Genel Müdür Yardımcısı Fatih Öktem, Başbakan'ın talimatıyla 2008'in "Enerji Yılı" ilan edildiğini ve 600 milyon dolarlık yalıtım pazarının da üç yıl içerisinde iki katına çıkartılması hedefinin konulduğunu hatırlattı. Bu hedefin ancak yalıtım standartlarının uygulanması ve kredi teşviklerinin mecbur tutulmasıyla gerçekleşebileceğini söyleyen Öktem, Avrupa ülkelerinde yalıtım konusunda devletlerin kural koyucu, düzenleyici rol üstlendiğine dikkat çekti.

Türkiye'de yaklaşık 20 milyon konutun sadece yüzde 10-12'sinin yalıtımlı olduğunu söyleyen Öktem, yalıtımın cazip olabilmesi için uygun koşullu yalıtım kredisi uygulanması gerektiğini söyledi. Bu kredi sayesinde yalıtımsız bina sahiplerinin 24-36 ay vadeyle yalıtım yaptırmaya teşvik edilebileceğini kaydeden Öktem, yalıtım kredisi için destek kararının çıktığını ve Vakıf Bank ve Halk Bankası tarafından uygulanacak kredinin olumlu ancak yetersiz bir girişim olduğunu dile getirdi. Öktem, yalıtım kredisinin yüzde 1.67-1.70 gibi bir faiz oranıyla 24-36 ay vadeyle uygulanmaya başlanacağını ifade ederek, "Bu faiz oranları yüksek. Bu nokta da devlet teşvikinin devreye girmesi lazım. Teşvik birçok şekilde olabilir. Kredi faiz oranı daha da düşürülebilir, vergi muafiyeti de uygulanabilir" dedi.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yalitimli-bina-artarsa-enerji-talebi-de-duser_63026.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!