Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yalıtımlı Bina, Enerji Tasarrufu Demek

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kayseri Şubesi'nin düzenlediği seminerde, Türkiye'deki binaların yalıtımlı olması halinde enerji fatularının her yıl için 7.5 milyar dolar azalacağı açıklandı.

Radikal Gazetesi
Yalıtımlı Bina, Enerji Tasarrufu Demek

Makine Mühendisleri Odası (MMO) Kayseri Şubesi'nin düzenlediği seminerde, Türkiye'deki binaların yalıtımlı olması halinde enerji fatularının her yıl için 7.5 milyar dolar azalacağı açıklandı. Seminerin açılış konuşmasını yapan MMO Kayseri Şube Başkanı Ali Alkan'ın ardından, İZODER Teknik İşler ve Eğitim Uzmanı Güneş Yüzügür, katılımcılara ısı yalıtımının önemi, ısı yalıtım yönetmelikleri ve ısı yalıtım projelerinin hazırlanması ile ilgili bilgi verdi. Yüzügür, Türkiye'nin geçen yıl ödediği yaklaşık 45 milyar dolarlık enerji faturasının 12 milyar dolarının konutların ısınmasına gittiğini belirterek, şöyle dedi:

“Türkiye'de tüketilen enerjinin yüzde 30'u binalarda harcanıyor. Binalarda tüketilen enerjinin büyük kısmı ısıtma ve soğutma amaçlı olduğu göz önüne alınırsa, binalarda uygulanacak ısı yalıtımları ile büyük enerji tasarrufu sağlama potansiyeli bulunuyor. Isı yalıtımlı bir konutta ortalama yüzde 50- 60 arasında tasarruf sağlanıyor. Yüzde 90'ı yalıtımsız olan Türkiye'deki binalar yalıtımlı olsaydı, yapılan hesaplamalara göre enerji faturamız her yıl için yaklaşık 7.5 milyar dolar azalacaktı.”

Yüzügür, yeni yapılacak binalarda ısı yalıtımı projelerinin ‘TS 825' standardına göre belirleneceğini bildirerek, “Yönetmeliğin getirdiği en önemli hususlardan birisi mevcut binalardaki tadilatların da ‘TS 825' standardına göre yapılması gerekiyor. Artık pencere değişiminden, binalarda yapılacak ısı yalıtımı uygulamalarına kadar tüm tadilatların standarda uygun olacak.”

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yalitimli-bina-enerji-tasarrufu-demek_67207.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!