Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yalıtımlı Ev, Yüzde 50 Tasarruf Sağlıyor!

İstanbul başta olmak üzere ülkemizi etkisi altına alan hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi klima kullanımı artıyor. Daha da önemlisi, klimaya doğrudan maruz kalmak insanları hasta edebiliyor. Oysaki kışın ısıtma giderlerini ortalama yüzde 50 oranında düşüren yalıtım yazın da yapılarda doğal klima etkisi oluşturuyor. Bu

yapi.com.tr
Yalıtımlı Ev, Yüzde 50 Tasarruf Sağlıyor!

stanbul başta olmak üzere ülkemizi etkisi altına alan hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üstünde seyretmesi klima kullanımı artıyor. Daha da önemlisi, klimaya doğrudan maruz kalmak insanları hasta edebiliyor. Oysaki kışın ısıtma giderlerini ortalama yüzde 50 oranında düşüren yalıtım yazın da yapılarda doğal klima etkisi oluşturuyor. Bu sayede soğutma giderleri için harcanan enerjide de yüzde 50 oranında tasarruf sağlanıyor.

Cebinizi düşünün!

Isı yalıtımı için ödediğiniz para, yaz ve kış aylarında yakıt ve elde edeceğiniz tasarruf sayesinde kendisini ortalama 2-3 yıl gibi kısa bir sürede amorti ediyor. Bir başka ifadeyle, ısı yalıtımı yaptırmayan yakıt için ödediği yüksek faturaları enerjiye gelecek zamlarla beraber bir ömür ödemeye devam edecekken, binasına yalıtım yaptıran ise yaklaşık 3 yıl daha yakıt için ödediği kadar ödeyecek, böylece ısı yalıtım uygulaması çok basit bir hesapla bedavaya gelmiş bile olacak. Özellikle çatı katlarında oturanlar klimaya çok fazla ihtiyaç duyuyor bu da beraberinde yüksek tutarlı faturaları getiriyor.  Çatı ve tüm daire duvarları yalıtımlı bir daire klimaya ihtiyaç duymazken kışın da çatı akmaları, çatının verdiği ısı kaybı önlenerek doğalgaz faturalarında %70’e varan tasarruf sağlanıyor.

Çevre kirliliğine de katkısı var…

Yalıtım binalarda enerji verimliliği çevresel sorunlar ile mücadelede en etkin araç olarak göze çarpıyor. Doğalgaz ve elektrik kullanımı azaldığından atık gaz emisyonlarını azaltarak çevre kirliliği ve küresel ısınmanın önlenmesine katkıda bulunuyor. Yalıtım uygulamaları sayesinde binalarda yarı yarıya enerji tasarrufu yapmak, çevreye bir kez de bu yol ile sahip çıkmak mümkün oluyor.

Yalıtımsız binalar nedeniyle her yıl ülkemizde 10 milyar TL havaya savrulduğunu ve Türkiye'nin kullandığı enerji miktarının dörtte üçünün dışarıdan alındığını açıklayan İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Arıman, “Artan sıcaklıklarla birlikte yalıtım bir kez daha önem kazandı. Aslında ısı yalıtımı, hem kış ayları hem de yaz ayları için ciddi tasarruf potansiyeli olan uygulamalar.  Diğer taraftan yalıtım yaptırmak isteyenlere, İZODER teknik danışmanlığında Şekerbank ile yürüttüğümüz en uygun finans çözümlerinden biri olan Ekokredi Yalıtım Kampanyası fırsatından yararlanmalarını öneriyoruz” dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yalitimli-ev-yuzde-50-tasarruf-sagliyor_82286.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!