Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Yalova, Kaz Dağları gibi Olmayacak'

Çiçekçilik, organik tarım ve turizmle gelişme için ayrıntılı bir çevre planına sahip olan Yalova, 17 madenin tekrar açılmasını isteyen Enerji Bakanlığı'na kafa tutuyor.

Radikal Gazetesiiçekçilik, organik tarım ve turizmle gelişme için ayrıntılı bir çevre planına sahip olan Yalova, 17 madenin tekrar açılmasını isteyen Enerji Bakanlığı'na kafa tutuyor.
Gerginlik Enerji Bakanlığı'nın Yalova'da kullanılmayan 17 maden ocağının yeni baştan faaliyete geçirilmesi ve 1700 hektar arazide maden aranması için Yalova Valisi Yusuf Erbay'a yazı göndermesiyle başladı.

Yalova'da görev yaptığı beş yıl içinde kentin stratejik planını yapan, 1/25000'lik çevre düzeni planını yaşama geçiren, organik üretim yapılan arazi miktarını artırıp avlak sahaları da dahil olmak üzere 711 projeyi hizmete sokan Vali Yusuf Erbay 'Hayır' dedi.

Maden İşleri Genel Müdürvekili Selahattin Erdoğan ise bakan adına 3 Ocak 2008'de gönderdiği yeni yazıda, valiye görevlerini hatırlatarak 'istenilenin yapılmasını' istedi.
Valilikten yollanan 16 Ocak 2008 tarihli yeni karşılık yazısındaysa İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi'nin aldığı hüküm niteliğindeki kararlar kapsamında istenilenin yapılamayacağı belirtildi. Ancak bu kez Maden İşleri Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Mustafa Sever'in yine Enerji Bakanı adına 10 Ocak 2008 tarihinde gönderdiği yazıda Fıstıklı, İhsaniye ve Balkaya köylerinde 1700 hektarda maden araması izni istediği ortaya çıktı.

Sever'e gönderdiği yanıtta o arazinin organik tarım, ormanlık alan avlak ve dünyada sadece dört bölgede yetişen fıstık fidanı alanı olduğunu anlatan vali, bakanlık izin verse dahi İl Genel Meclisi ve Belediye Meclisi kararları nedeniyle bu bölgede maden aramayacağını açıkladı. Çevrecilerin ve Yalovalıların büyük desteğini alan Vali Yusuf Erbay Yalova'da Kaz Dağları'ndaki gibi girişimlerin olmaması için çaba harcayacaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yalova-kaz-daglari-gibi-olmayacak_59211.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!