Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yan Yatan Binanın Müteahhiti 'Vicdanen Rahat'

Kütahya’nın Simav İlçesi’ne 19 Mayıs’ta meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin en büyük hatırası bitişiğindeki 3 katlı apartmana yaslanarak ayakta kalmayı başaran, Cemal Tancun adlı vatandaşa ait 5 katlı bina oldu.

Milliyet Gazetesi
Yan Yatan Binanın Müteahhiti 'Vicdanen Rahat'

Kütahya’nın Simav İlçesi’ne 19 Mayıs’ta meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin en büyük hatırası bitişiğindeki 3 katlı apartmana yaslanarak ayakta kalmayı başaran, Cemal Tancun adlı vatandaşa ait 5 katlı bina oldu. Depremin boyutunu merak eden vatandaşların yanı sıra ilçeye gelen bilim adamları, siyasiler ve bürokratların uğrak yeri haline gelen bina, 19 Mayıs’tan bu yana bin 600 dolayında artçı sarsıntı ile karşılaştı. Artçılardan etkilenmeyen binanın görüntüsü hayrete düşürüyor. Vatandaşlara zarar vermemesi için polisin çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldığı ve 24 saat nöbet tuttuğu binanın ne zaman yıkılacağı ise ilçede merak konusu oldu.

Dumlupınar Üniversitesi Simav Meslek Yüksek Okulu öğrencilerinin kiracı olarak kaldığı ve depremin hemen ardından boşalttıkları binayı 1999 yılında yapan müteahhiti ve sorumlu inşaat mühendisi Ahmet Yörük, deprem sonrası yan yatan binanın teknik özelliklerinden dolayı değil, zeminden kaynaklanan bir sorun yüzünden zarar gördüğünü iddia etti. Binanın yapıldığı tarihte Simav’ın 2’nci derecede deprem bölgesi olduğunu ve bu şartnameye uygun statik hesaplarının yapıldığını ileri süren Ahmet Yörük, binada teknik yönden bir eksikliğin söz konusu olmadığını, zeminin çökmesi sonucu binanın hasar görmüş olabileceği iddiasında bulundu. 1999 yılında binaların yapımında şimdiki gibi resmi veya sözleşmeli kontrollük müessesesi diye bir uygulamanın bulunmadığını savunan Ahmet Yörük, "Vicdanen çok rahatım. Bina teknik özelliklerinden değil, tamamen zeminin çökmesi sonucunda bu hale gelmiştir. O tarihlerde zemin ölçümü diye de bir şey yoktu" diye konuştu.

Binanın sahibi Almanya’dan kesin dönüş yapan Cemal Tancun ise merkeze 45 kilometre uzaklıktaki Güzelyurt Köyü’nde oturuyor.

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/yan-yatan-binanin-muteahhiti-vicdanen-rahat_87631.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!