Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Yangın Oranı Her Yıl Yüzde 10 Artıyor"

Türkiye’de meydana gelen yangın olaylarının her yıl % 10 arttığına dikkat çeken Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, bu yangınlarda yapılarda kullanılan malzemelerin hayati önem taşıdığını, yangını önlemek ve yayılmasını engellemek için yangın yalıtımı üzerinde durulması gerektiğini ifade ediyor.

yapı.com.tr
"Yangın Oranı Her Yıl Yüzde 10 Artıyor"

Türkiye yılda ortalama 100 bin yangın olayına ev sahipliği yapan yangın bakımında oldukça riskli bir ülke. Bu yangınların ise 25 bin kadarını sadece İstanbul’da meydana gelen yangınlar oluşturuyor. Yangından Korunma Haftası sebebiyle açıklamalarda bulunan Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel’e göre, Türkiye’de son yıllarda meydana gelen yangınların asıl nedeni kullanılan malzemeler ve hatalı uygulamalar.


Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, “Türkiye’de son yıllarda meydana gelen yangınların asıl nedeni kullanılan malzemelerin yangına dayanıklı olmaması ve hatalı uygulamalardır. Binalarda yanıcı malzemelerin yangına karşı önlem alınmadan kullanılması sebebiyle yangınlar hızla büyümekte. Yapılarda yangınla mücadele bilinç ve tercih meselesi. Bu noktada yapıların tasarımından itibaren yangına karşı alınabilecek tüm önlemler gözetilmeli. Yangının başlamasını, gelişmesini ve büyümesini hızlandıran malzemelerin yapılarda tercih edilmemesiyle yangın sayısının büyük oranda azalacağını düşünüyorum” dedi.


Ytong olarak, yapı ve yaşam kalitesini bir bütün olarak gördüklerini ifade eden Erel, yapılarda tıpkı “enerji tasarrufu” ve “deprem güvenliği” konularında olduğu gibi yangın güvenliğinde de maksimum fayda yaratabilmek için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. Erel, “Ytong zaten A1 sınıfı - hiç yanmaz malzemeler sınıfında yer alan, yapılarda yangın güvenliği çözümlerinde öncelikle tercih edilen bir ürün olarak önemli bir yere sahip. Ytong Isı Yalıtım Plağı da yangın sırasında bile hiç yanmayan ve alev almayan bir yalıtım malzemesi olması, duman, zehirli gaz ve yangın damlalarının oluşmasını önlemesi sebebiyle yapılarda güvenle kullanılabilecek bir ürün” dedi.

"Mantolama için yangın deneyi şart"

2015 Temmuz ayında yürürlüğe giren “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”te bu konuda bir adım atılarak, yüksek yapı sınıfına binalarda yapılacak mantolama işlemi için akredite bir laboratuvardan yangına dayanıklılık deneyi isteneceğini belirten Erel, bu uygulamanın kalitesiz malzeme ve yanlış uygulamaların önüne geçmek için önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi.

Erel, "Binaya mantolama yaptıran müteahhit, kullanacağı ısı yalıtım malzemesi, yapıştırıcı, dübel, sıva filesi, sıva gibi malzemeleri ayrı ayrı temin edip, tüm sistem için deney yapılmadan uygulamayı gerçekleştirebiliyordu. Bundan sonra denetim firması yetkilileri, şantiyeye geldiğinde mantolama için yangın deney raporunu görmek isteyecek. Bu tarz yönetmeliklere ve denetimlere uyulduğu takdirde meydana gelecek yangınların büyük ölçüde önüne geçilmesi mümkün olacaktır" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yangin-orani-her-yil-yuzde-10-artiyor_135224.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!