Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yangın Yönetmeliği 'Uygulanabilir' Hale Getirildi

Yangın yönetmeliği 'uygulanabilir' hale getirildi

Radikal Gazetesi
1


b>Mevcut binalarda yangına karşı alınması gereken tedbirler, 'uygulanabilir boyuta' çekiliyor. İçişleri ve Bayındırlık-İskân Bakanlıkları işbirliğiyle 'Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik'te değişiklik öngören taslak, görüş alınmak üzere ilgili kurum ve kuruluşlara gönderildi.

Yürürlükteki yönetmeliğe göre, mevcut binaların, yeni yapılacak binalarla aynı korunma önlemleri taşıması gerekiyor. 2002 tarihli bu yönetmelikte, bina tiplerine göre, sorumlulara üç-beş yıl arasında süre tanınmıştı. Ancak yapısal faktörler ve ortaya çıkan maliyet nedeniyle gerekli dönüşüm sağlanamadı. Bu nedenle hazırlanan yönetmelik değişikliğinde, 'mevcut yapılar' için 'uygulanabilir özellikte tedbirler' getirilmesi amaçlandı.

Taslakta, yönetmeliğin yürürlüğe girdiği 26 Temmuz 2002'den önce yapılan binalar ayrı bir konu başlığı altında düzenlendi. Buna göre mevcut binalarda, artık 'bina yerleşimi', 'binaya ulaşım yolları', 'yangın kompartımanları', 'yangın duvarları ve düşey iç kesiciler', 'döşemeler ve yatay kesiciler', 'cepheler', 'çatılar'la 'binalarda kullanılacak yapı malzemeleri' gibi binada yapısal değişiklik gerektiren koşullar aranmayacak.

Mevcut binalarda gerekli önlemlerin alınması için bina tiplerine göre sorumlulara süre tanınıyor. Yüksekliği 30.5 metreyi geçen konut harici bütün binalarda ve yatak sayısı 200'ü geçen oteller ile 3 bin metrekare üzerindeki alışveriş, eğlence, ticaret ve toplanma amaçlı yerlerde 2010, diğer mevcut yapılarda da 2012 sonuna kadar hükümlerin hayata geçirilmesi gerekiyor.

Yüksek binalara akıllı asansörler
Taslağa göre mevcut binalardaki asansör kuyuları ve makine daireleri, yangına en az 60 dakika dayanıklı ve yanıcı olmayan malzemeden yapılacak. Yüksekliği 30,5 metreden yüksek binalar ve topluma açık yapılardaki asansörler, yangın uyarısı aldıklarında kapılarını açmadan acil çıkış katına dönecek ve kapıları açık bekleyecek. Birinci ve ikinci derece deprem bölgelerinde bulunan 51.5 metreden yüksek binalarda deprem sensörü kullanılacak. Asansörler deprem sırasında en uygun kata gidip, kapılarını açıp, hareket etmeyecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yangin-yonetmeligi-uygulanabilir-hale-getirildi_45918.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Yangın yönetmeliği 9 Eylül 2009 tarihi itibariyle büyük değişikliğe uğradı. Son metine http://www.kiratlikimya.com/yangin_yonetmeligi_2009.html linkinden erişebilirsiniz. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!