Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yangınların Sebebi Rant mı?

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası: Siyasi iktidarlar, orman alanlarının korunması ve iyileştirilmesi yerine, çıkarılan af yasalarıyla yok olmasına zemin hazırlıyor.

Birgün Gazetesiiyasi iktidarların ormanlarımıza yönelik bir çok yasa ve yönetmelik çıkararak, orman alanlarımızın her gün azalmasına neden olduğunu, orman alanlarının korunması ve iyileştirilmesi yerine çıkarılan "af yasalarıyla, ormanların yok olmalarına zemin yaratıldığını ileri süren Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, "Bu kapsamda son dönemde 6831 sayılı Orman Kanunu yanında, Turizm Teşvik Kanunu ve Mera Kanunu gibi bazı kanunlarda da değişiklik yapılarak bu sürecin önü açılmaktadır. Anayasaya aykırılığı nedeni ile iptal edilen bu yöndeki bir çok kanun düzenlemesi ise anayasanın değişikliği ile aşılmak ve başka bir düzleme taşınmak istenmekte; böylece yangınlara davetiye çıkarılmaktadır." dedi.

TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası açıklamasında, 1937'de çıkarılan ilk kapsamlı Orman Kanunu'yla orman sınırlarının belirlenmesinin en fazla 5 yıl içinde tamamlanması zorunluluğu getirildiğini ifade ederek, 1945 yılında çıkarılan 4785 sayılı kanun ile 543.000 hektar (5.430.000.000 m2) orman alanı devledeştirildiğini söyledi.

70 yılda yüzde 10'u yandı
1937'den günümüze 80.000 civarında orman yangını çıktığı ve bu yangınlarda 1.600.000 hektara yakın alanının yandığını ve bu oranın mevcut orman alanlarımızın yaklaşık olarak yüzde 10 oranına denk geldiğini ifade eden Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası "1985 yılından günümüze 234.482 hektar orman alanımız yanarak kül olmuştur. Bu alanların 40.824 hektarı yani ortalama %17'si ağaçlandırılarak geri kazanılmıştır." dedi.


2B arazileri nedir?
2B arazileri 6381 sayılı orman kanununun ikinci maddesinin b bendinin kısa adı. Kanun "ormanlık alan vasfını yitirmiş hazine arazileri"nin satışa çıkarılmasını öngörüyor. AKP hükümeti 2B arazilerini 22. dönemde gündeme getirmiş ancak Cumhurbaşkanı Sezer'e takılmıştı. AKP'nin orman vasfını yitirmiş 2B arazilerinin satışı konusunu yeni dönemde bir daha gündeme getireceği sızan bilgiler arasında. Hükümetin 2B'lerden beklediği gelir ise 50-60 milyar dolar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yanginlarin-sebebi-rant-mi_56128.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!