Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yap-İşlet-Devret Modeline Devam

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan ihalelere göre, Ankara-Kırıkkale-Delice ve Antalya-Alanya otoyolları yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapılacak.

yapi.com.tr
Yap-İşlet-Devret Modeline Devam

İktidar, araç geçiş garantileri nedeniyle kamuya büyük yük oluşturduğu için eleştirilen yap-işlet-devret (YİD) projelerinden vazgeçmiyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü dün ihale ilanlarını yayımladı. İlanlara göre Ankara-Kırıkkale-Delice Otoyolu Projesi, YİD modeli ile istekliler arasında kapalı teklif alma usulü ile yaptırılacak. İhale dosyası satış bedeli 100 bin lira. Geçici teminat tutarı ise 50 milyon lira. İhale tarihi 24 Ağustos olacak. 

Antalya-Alanya Otoyolu Projesi de YİD kapsamında kapalı teklif usulü ile yaptırılacak. İhale dosyası satış bedeli ile geçici teminat tutarı diğer ihale ile aynı. Ancak bu ihale 25 Ağustos’ta yapılacak. Projeler YİD modeliyle yapılacağı için finansman, projelendirme, yapım, işletme, işletme süresi boyunca her türlü bakım, onarım ve sözleşme süresi sonunda borçsuz, bakımlı, çalışır, kullanılabilir durumda idareye devretme şartları firmaya ait olacak.  

SİT’e Viyadük
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Antalya-Alanya otoyolunu iki yıl içerisinde hizmete sunacaklarını açıklamıştı. Cumhuriyet'ten Mustafa Çakır'ın haberine göre; otoyol güzergâhında tarım arazileri ile SİT alanları da bulunuyor. SİT alanlarının üzerine viyadük yapılması planlanıyor. Diğer önemli konu da günlük kaç araç geçiş garantisi verileceği. Bu konuda günde 18 bin araç geçiş garantisi verileceği iddiaları dile getiriliyor. 

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

 

Fotoğraf: AA

http://www.yapi.com.tr/haberler/yap-islet-devret-modeline-devam_191099.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!