Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU
İLİŞKİLİ HABERLER

Rehabilite Edilen Gölet Eski...

Yapay Gölet Gerçeğini Kuruttu

Burdur Gölü’nün kurumasının arkasındaki sebep İstanbul’un Fatih ilçesi genişliğinde alanı kaplayan gölet ve baraj yapımı. Gölün çığlığını duyuran Belediye Başkanı Ercengiz: "O kadar gölet yapıldı ki yeraltı suları, akarsular göle ulaşamaz oldu".

yapi.com.tr
Yapay Gölet Gerçeğini Kuruttu

Birgün'den Serbay Mansuroğlu'nun haberine göre, Burdur Gölü havzasına yapılan, İstanbul’un Fatih ilçesi büyüklüğünde alanı kaplayan gölet, baraj ve rezervuar gölün kurumasına neden oldu.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz’in paylaştığı verilere göre yıllar içinde akarsuların önüne set çekilerek inşa edilen 17 gölet, 1 adet baraj ve 1 adet rezervuar, gölü besleyen damarları tıkadı.

Önü tıkanan akarsuların oluşturduğu 1540 hektarlık alan 15.9 kilometrekarelik İstanbul’un Fatih ilçesine eş büyüklükte.

Gölün 2 sorunu

Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur Gölü’nün 2 temel sorunu olduğunun altını çizdi. Başkan Ercengiz şöyle devam etti: “Birinci sorunumuz gölün kuruması. O alanda o kadar gölet yapıldı ki yeraltı suları, akarsular göle ulaşamaz oldu. Yasal çerçevede yapılan göletlerden sonra sondaj kuyularının kapatılması gerekiyordu. Bölgedeki yüzlerce kuyudan çok azı kapatıldı. Diğer sorunumuz göldeki kirlilik. 2016 yılı haziran ayında Avrupa Yatırım Bankasıyla bizzat Burdur Belediyesini temsilen ve Burdur Belediyesi Meclisi tarafından yetkilendirilerek imza attığımda Avrupa Yatırım Bankasının 11,5 milyon Avroluk kredi başvurumuzu yaparak onayını sağladık. Ancak İlbank ve Avrupa Yatırım Bankası arasındaki uyuşmazlık neticesinde 2,5 yıldır projesini hazırladığımız, yaklaşık maliyetlerini hesap ettiğimiz ve geçtiğimiz aylarda yeni bir Meclis kararıyla alt kredi sözleşmesini revize ettiğimiz Avrupa Yatırım Bankası kredisi maalesef İlbank üzerinden serbest bırakılmadı.”


http://www.yapi.com.tr/haberler/yapay-golet-gercegini-kuruttu_167920.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü BTMSEAL Alfa Hibrit

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!