Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı Denetimi Türkiye Geneline Yayılacak

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, 19 pilot ilde uygulanan yapı denetimi sisteminin tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılacağını söyledi. Erbakan, yapı denetim sistemi sayesinde 1999 depreminden sonra yapılan binalarda "içlerinin daha rahat olduğunu", yapı stoğunda büyük düzelmeler yaşandığını kaydetti.

Milliyet Gazetesiayındırlık ve İskan Bakanlığı Müsteşarı Sabri Erbakan, 19 pilot ilde uygulanan yapı denetimi sisteminin tüm Türkiye'ye yaygınlaştırılacağını söyledi. Erbakan, yapı denetim sistemi sayesinde 1999 depreminden sonra yapılan binalarda "içlerinin daha rahat olduğunu", yapı stoğunda büyük düzelmeler yaşandığını kaydetti.

Türkiye genelinde 24 bin deneticinin görev başında olduğunu dile getiren Erbakan, toplam 170 milyon metrekarelik inşaatın denetlendiğini belirtti. Bunun yetersiz kaldığını ifade eden Erbakan, "Çalışmalarını sürdürdüğümüz yeni yasayla yapı denetimi uygulamasını Türkiye geneline taşımak istiyoruz. Bu yasayla kamu binalarını da bunun içine sokuyoruz. Yasayı bu yasama yılı içinde çıkarmak istiyoruz" dedi.

Bakanlık olarak tüm kamu binalarının envanterini çıkardıklarını, güçlendirme ya da yeniden yapılması gereken binalar için harekete geçildiğini aktaran Erbakan, özel binalarda ise belediyelerin envanter yapma konusunda başarısız olduğunu söyledi.

İstanbul ve İzmir gibi deprem riski taşıyan bölgelerin de içinde bulunduğu illerde belediyelerin, uyarılarına rağmen envanter konusunda yol alamadığını kaydeden Erbakan, belediyelerin hizmet alımı yoluyla yapı denetimi şirketlerinden yardım alması gerektiğini ifade etti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-denetimi-turkiye-geneline-yayilacak_59011.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!