Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı Denetimi Yurt Geneline Yayılacak

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, yapı denetiminin 81 vilayete yaygınlaştırılması konusunda plan yaptıklarını açıkladı. “Yerel Yönetimler Sempozyumunda” konuşan Bakan Demir, özellikle Bayındırlık Bakanlığı ile ilgili konulardaki yetkilerin yerel yönetimlere devrinde çok büyük aşama kaydedildiğini söyledi.

Hürriyet Ankara
2 Yapı Denetimi Yurt Geneline Yayılacak

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, yapı denetiminin 81 vilayete yaygınlaştırılması konusunda plan yaptıklarını açıkladı. “Yerel Yönetimler Sempozyumu”nda konuşan Bakan Demir, özellikle Bayındırlık Bakanlığı ile ilgili konulardaki yetkilerin yerel yönetimlere devrinde çok büyük aşama kaydedildiğini söyledi.

Yetki merkezde

Planlama, yapılaşma ve ruhsat ile ilgili tüm yetkilerin şu anda yerel yönetimlerde olduğunu belirten Bayındırlık Bakanı, bu yetkilerin bu merkez tarafından kullanılmasının bedelini Türkiye’nin çok acı ödediğini ve ödemeye de devam ettiğini kaydetti.

Demir, bugün Türkiye’nin yapı stoğunun en az yüzde 50’sinin dönüşüme, yani yıkılıp yeniden yapılmasına sebep olan şeyin geçmiş yıllarda planlama ve ruhsat yetkilerinin sağlıklı bir şekilde düzenlememesi ve kullanılmamasından kaynaklandığını vurguladı. Bugünkü mevcut plan yetkilerini kullanırken tekrar gelecekte bir dönüşüme sebep verecek ihmal veya eksikliklerin yapılmaması gerektiğini belirten Demir, fakat bu konuda bakanlık olarak ciddi tereddütleri bulunduğunu söyledi.

Bu yıla yetişir

Bayındırlık Bakanı, yapı denetiminin 81 vilayete yaygınlaştırılması konusunda planlar yaptıklarını belirterek, “Konu Bakanlar Kurulumuzun gündemine gelecek. İnşallah Bakanlar Kurulunda da kabul görürse bu sene bunu gerçekleştireceğiz” dedi.

Yapı Denetimi Kanunun Türkiye genelinde uygulanacağını vurgulayan Demir, şu anda yerel yönetimlerde de belli çalışmaların yapıldığını ve bu konuda da tüm yetkilerin yerelde olması gerektiğini kaydetti.

Demir, 81 vilayete yaygınlaşacak bir yapı denetiminin sağlıklı uygulanıp uygulanmayacağı konusundaki denetimin, elektronik ortamda Bayındırlık Bakanlığı tarafından, yani merkezden yürütüleceğini bildirdi.

Yap-satçılar kayıt altına

İmar Kanunda yapılan bir değişiklik ile yap-sat müteahhitliği denilen, özel müteahhitlerin 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren Bayındırlık Bakanlığında elektronik ortamda kayıt altına alınacağını belirten Demir, bunun belediyeler ve il özel idareleri tarafından da izleneceğini söyledi. Sistemle müteahhitlere herhangi bir ek yük veya engel getirilmediğini belirten Bayındırlık Bakanı, “1 Ocak 2012’den itibaren müteahhitlere ruhsat yetkisi yerel yönetimlerden verilmeyecek. Bir eksikeri tespit edildiğinde, giderene kadar başka bir yerde ikinci inşaat ruhsatı alarak yapı yapmasını engellemiş olacağız” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-denetimi-yurt-geneline-yayilacak_78025.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • Denetim gelirlerinden bütün belediyeler yararlansın diye yapılıyor. Keşke insanların iyiliği düşünülerek yapılsaydı. Şimdi bile belediyelerin gaspı yüzünden denetim şirketleri hak ettikleri paraları belediyelerden alamıyorlar. YANITLA
  • Bu nasıl pilot uygulamadır ki 9 yıl sürsün. Dünyada bir örneği daha yok. Bir Bakanlar kurulu toplantısı ile genelleştirilecek Yapı Denetim Uygulaması her halde B.Kuruluna gelmek için bir 9 sene daha zaman geçer. Bu arada tabutluklar (Binalar) yapılmaya devam eder. YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!