Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YAPI Dergisi'nin AĞUSTOS Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin AĞUSTOS sayısında Şakirin Camisi üzerinden çağdaş cami tasarımı konu ediliyor. Doğan Kuban, Doğan Tekeli, Behruz Çinici ve Cengiz Bektaş’ın katıldığı ve çağdaş cami tasarımı ile mimarlık ilişkisini değerlendirdikleri yuvarlak masa toplantısı YAPI Dergisi’nin Ağustos sayısında geniş yer buluyor. Dergide Türkiye’den ve yurtdışından

yapi.com.tr
YAPI Dergisi'nin AĞUSTOS Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin AĞUSTOS sayısında Şakirin Camisi üzerinden çağdaş cami tasarımı konu ediliyor. Doğan Kuban, Doğan Tekeli, Behruz Çinici ve Cengiz Bektaş’ın katıldığı ve çağdaş cami tasarımı ile mimarlık ilişkisini değerlendirdikleri yuvarlak masa toplantısı YAPI Dergisi’nin Ağustos sayısında geniş yer buluyor. Dergide Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

“Nasıl Bu Hale Gelebildik?”

Doğan Hasol, derginin Ağustos sayısındaki “Nasıl Bu Hale Gelebildik?” başlıklı yazısında “Görüldüğü gibi, bilinçsiz kıyım pek çok alanda sürüyor. Yeşil alanlar, ormanlar, su havzaları gözden çıkarılıyor; okullar, garlar satılıyor, Cumhuriyet döneminin simge yapıları acımasızca yok ediliyor. Nasıl böyle olabildik biz?” diyor.

Şakirin Camisi ve Çağdaş Cami Tasarımı

YAPI Dergisi Ağustos sayısında Şakirin Camisi üzerinden çağdaş cami tasarımı ve mimarlık ilişkisini değerlendirmek üzere Doğan Kuban, Doğan Tekeli, Behruz Çinici ve Cengiz Bektaş’la camiyi inceleyip ardından bir yuvarlak masa toplantısı yaptı. Konuya Şakirin Camisi mimarı Hüsrev Tayla ile bir söyleşi de eşlik ediyor.

Asahi TV Yayıncılığı Genel Merkezi

Japonya’daki ABC TV binasının tasarımını Kengo Kuma&Associates+NTT Facilities, Inc. yapmış. Binanın ön cephesinde ahşap kullanma fikrinin kökeninde yeni ve eskiyi bir araya getiren geleneksel “Japon kafesi” bulunuyor.
               
Mayr-Melnhof Holz Holding AG Genel Merkez Binası

Çevresi yeşilliklerle ve yoğun olarak ağaçlarla sarılı olan Mayr-Melnhof Holz Holding AG Genel Merkez Binası, ahşap yapı malzemesiyle bölgenin peyzajına uyum sağlarken bir yandan da ahşap malzemenin vitrini gibi işlev görüyor. Avusturya’daki yapının tasarımını Nussmüller Architekten ZT GmbH yapmış.

Havuz Ev

Ushida Findlay Architects’in tasarladığı İngiltere’deki “Havuz Ev” projesi yerelin öneminin farkına varanlar ve 21. yy için güvenilir yapılar yaratmak isteyenler için bir ilk adım niteliğinde...

Bursa’da Restoran

Mimari tasarımını Dr. Özgür Ediz ve Dr. Yavuz Taneli’nin yaptığı Bursa’daki restoran projesi
1.040 m2’lik bir arsada yer alıyor. Tesis, var olan ağaçların tasarımı etkilemesine izin veren esnek bir yaklaşımla konumlandırılmış.

Eyüp Parkı Çevresel Tasarımı: “Yeşil Avlu”

Tasarımı Selim Velioğlu, Mehmet Ali Yüzer, Erce Funda, Onur Yüzer ve Neslihan Palaoğlu’na ait olan İstanbul, Eyüp’teki Eyüp Parkı Çevresel Tasarımı’na getirilen çözüm, biçimsel kopyalamaya gitmeden ve eklektisizmin alanına girmeden ulaşılacak bir “örenleştirme” olarak adlandırılabilir.

Berlin’de İstanbul’un Ayak İzleri

15 Mayıs-30 Haziran 2009 tarihleri arasında Berlin’deki Alman Mimarlık Merkezi’nde (DAZ), İstanbul ve Türk Mimarlığı iki ayrı sergiyle temsil edildi: “İstanbullaşmak” ve “7 Tepeden 7 Mimar”... Şefik Onat’ın yazısı bu sergiler üzerine…

Ayrıca;

- Bir Ekolojik Yerleşim Örneği: Scharnhauser Park; Ayşe İsmet Çalış, Ayşegül Tereci, Ursula Eicker
- İnsanbiçimci Mimarlık Üzerine Kısa Notlar; Gürhan Tümer
- Topkapı Sarayı Bahçesi; Lala Bahçesi, Sofa Bahçesi, Hasbahçe; Yıldız Aksoy, Tezcan Evgüzel, Murat Kemer
- 400 Yıldır Yaşayan Mekânlar; Önder Şenyapılı
- Mimarlık imgeleminde Yapı Taşıyıcı Sistemlerinin Yeri; Bilge Küçükdoğan, Erhan Karaesmen
- Venedik Bienali Dünyalar Yaratıyor; Ayşe N. Erek

YAPI Ağustos sayısında....

Yapı Dergisi'ni satın almak ya da dergiye abone olmak için tıklayınız

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-dergisinin-agustos-sayisi-cikti_71161.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!