Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YAPI Dergisi'nin Haziran Sayısı Çıktı!

YAPI Dergisi’nin Haziran sayısında Divriği Külliyesi’nin koruma sorununa dikkat çekiliyor. Dergide, PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması’nda ödül alan projelere de geniş yer veriliyor. Ayrıca I. M. Pei’nin son eseri Doha’daki İslam Sanatları Müzesi yapısı, mimarlık eleştirmeni François Chaslin’in YAPI Dergisi için kaleme aldığı yazıyla

yapi.com.tr
YAPI Dergisi'nin Haziran Sayısı Çıktı!

YAPI Dergisi’nin Haziran sayısında Divriği Külliyesi’nin koruma sorununa dikkat çekiliyor. Dergide, PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması’nda ödül alan projelere de geniş yer veriliyor. Ayrıca I. M. Pei’nin son eseri Doha’daki İslam Sanatları Müzesi yapısı, mimarlık eleştirmeni François Chaslin’in YAPI Dergisi için kaleme aldığı yazıyla ayrıntılı işleniyor. Dergide Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler de yer alıyor.

Çarpık Kentleşmeden Herkes Yakınır Oldu

Doğan Hasol, derginin Haziran sayısındaki “Çarpık Kentleşmeden Herkes Yakınır Oldu” başlıklı yazısında “Şûra’da varılan sonuç bu bakımdan fena sayılmaz... Teşhis belli, tedavi belli, ancak süreç uzun ve sahipsiz. Asıl sorun reçeteyi kimin ne zaman, nasıl uygulayacağında…” diyor.

PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması

Borusan Mannesmann Boru ve Türk Yapısal Çelik Derneği tarafından düzenlenen ve organizasyonu Yapı-Endüstri Merkezi’nce yapılan “PROSteel 2009 Çelik Yapı Tasarımı Yarışması” sonuçlandı.

İslam Sanatları Müzesi

Ieoh Ming Pei’nin son eseri Katar Emirlikleri’ndeki İslam Sanatları Müzesi yapısına mimarlık eleştirmeni François Chaslin’in YAPI Dergisi için kaleme aldığı yazıyla yer veriliyor.
               
Los Angeles Görsel Sanatlar ve Sahne Sanatları Lisesi

Los Angeles’taki devlet okulları arasında benzersiz konum ve özelliklere sahip olan Coop Himmelb(l)au’nun tasarladığı Görsel Sanatlar ve Sahne Sanatları Lisesi; mimari dille sahne sanatlarını destekleyerek her kesime kapılarını açan bir kurum olarak dikkat çekiyor.

Herbert Sanat Galerisi ve Müzesi

Coventry’deki Herbert Sanat Galerisi ve Müzesi, Pringle Richards Sharatt (PRS) tarafından tasarlanan ekleme-onarım projesi ve Edward Hutchison Landscape Architects’in projelendirdiği bir peyzaj tasarımıyla yeniden kapılarını açtı.

Yavuz Tekstil Büro Binası

2Design Mimarlık’ın tasarladığı, 2008 yılı THBB Mimarlık Ödülü’nü kazanan Yavuz Tekstil Büro Binası projesi beyaz brüt beton uygulamasının başarı ile gerçekleştirildiği bir tasarım. Proje, hareketli cephesi ve malzeme uyumu ile büro mimarisine yeni bir soluk getiriyor.

Divriği Mucizesi İstanbul’da

“Cennetin Kapıları” sergisi Divriği Külliyesi’nin taçkapılarının yok olma tehlikesine karşı bir kamusal duyarlılık oluşturmak amacıyla düzenlendi. Bu sergi vesilesiyle Doğan Kuban ve Basri Hamulu, yapının koruma sorununu aktardılar.

Ayasofya’nın Kubbe ve İskele Sorunu

Erdem Yücel’in yazısı, İstanbul’un 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesiyle ön plana çıkan restorasyon çalışmaları kapsamında Ayasofya’nın iç mekân bütünlüğünü engelleyen ve görkemli görüntüsünü bozan iskele ve kubbe sorunları üzerine...

Ayrıca;

Calvino’nun Kentleri Bizi Ne Kadar İlgilendiriyor?; Vedat Tokyay
Kültürel Peyzajlar ve Tanımlanmasındaki Farklı Yaklaşımlar; Meryem Atik, R.Canay Işıklı, Reyhan Erdoğan
Gülümseten Tasarımlar; Nigan Bayazıt
Kuzeyli Bir Yalvaç; Gülseli İnal

YAPI Haziran sayısında....

Yapı Dergisi'ni satın almak ya da dergiye abone olmak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-dergisinin-haziran-sayisi-cikti_69452.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!