Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Yapı İbretlikse Yıkmak Daha İyi"

Ankara İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nevzat Ersan Ankara'daki yerel yönetim anlayışlarının 'sığ' olduğunu savundu, "Geçmiş anlayışların ilkel uygulamaları maalesef çağdaş kentleri köy - kent yapısına dönüştürüyor" dedi.

Hürriyet Gazetesi
"Yapı İbretlikse Yıkmak Daha İyi"

Ankara İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nevzat Ersan Ankara’daki yerel yönetim anlayışlarının 'sığ' olduğunu savundu, "Geçmiş anlayışların ilkel uygulamaları maalesef çağdaş kentleri köy - kent yapısına dönüştürüyor" dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Nevzat Ersan, Başkent’teki yerel yönetim anlayışlarını eleştirdi. Eskişehir Yolu üzerinde 'ibretlik yapı' olarak nitelediği Söğütözü Ticaret ve Alışveriş Merkezi inşaatı için, "Bazen yıkmak, yapmaktan daha iyidir" dedi.

Kentlerin imar düzenlemeleri ve yapılaşmalarını kontrol edenler ile denetleyenlerin bu konuda bilgi sahibi kişilerden oluşması gerektiğini belirten Ersan şunları söyledi:

"Yerel yönetimlerin yöneticilerinin şehircilik, imar, çağdaş kentleşme gibi yönetim alanında kritik önemi olan konularda bilgi ve beceri sahibi olmamaları halinde kentler çağdaş kent ve kentleşme uygulamalarından nasibini alamaz. Bu da dönemi geçmiş anlayışların ilkel uygulamaları elinde yap-boz malzemesi haline gelir. Geçmiş anlayışların ilkel uygulamaları maalesef çağdaş kentleri köy-kent yapısına dönüştürüyor. Ankara da yıllardır bu sığ anlayışlar ve yanlış uygulamalardan nasibini alan en önemli kentlerden biridir. Şehircilik alanından imar yapılanmasına, kent yönetiminden, kent yaşamına kadar pek çok önemli konuda yaşanan gelişmelerin hiç de iç açıcı olmadığını hep birlikte üzülerek izliyoruz."

Bazen yıkmak iyidir

Eskişehir Yolu üzerinde yapım aşamasında olan Söğütözü Ticaret ve Alışveriş Merkezi’nin ibretlik bir örnek olduğunu belirten Ersan şöyle devam etti:

"Büyükçe bir demir yığınından oluşan bu yapı, imar çekme mesafesini tam kullanmadığından olsa gerek Eskişehir Yolu’nu kullanan vatandaşların sanki üzerine gelmektedir. Bu yapının oluşturduğu kent imarını katleden durumu ve yarattığı görüntü kirliliğini ortadan kaldırmak üzere harekete geçin ve kenti bu konumundan kurtarın. İleride telafi edilemeyecek bir imar çirkinliğini bu kentin hak etmediğini düşünüyorum. Bazen bir yapıyı yapmak yerine yıkmak daha iyidir. 'Ben bilirim, ben yaparım' anlayışının kentin bütününde olduğu gibi bu projeye de hakim olduğunu düşünüyorum.

Birazcık şehircilik ve imar bilgisi olan bir kişi bu yapının buraya uygun olmadığını, şehrin siluetini bozduğunu, böyle bir şehircilik anlayışının bir başkentte kabul edilemeyeceği bilinmelidir."

Şikayetler bitmiyor

İmar ve Plancılık konusunda uzman olmayan vatandaşlardan bile "çelik yığını" konusunda çok sayıda şikayet geldiğini belirten Ersan, "Yapı ile yolun arasında neredeyse hiç mesafe bırakılmamış. bunu hangi plana göre yaptıklarını anlamak mümkün değil. Arkadaşlarımızla gittik yerinde inceledik. Vatandaşların şikayetine hak verilmesi gerektiğini gözümüzle gördük. Yol ile arasında en az 30-40 metre mesafe bırakılması gerekirken yapı resmen yola bitiştirilmiş" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapi-ibretlikse-yikmak-daha-iyi_63578.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!