Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapılarda ''Enerji Kimlik Belgeli'' Yeni Dönem

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, yeni ruhsat alan her yapının, hangi enerji verimliliği sınıfında olduğunu gösteren bir belge sahibi olacağını söyledi. Demir, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren ''enerji kimlik belgesi'' uygulamasının başladığını ifade ederek ''sistemin çok kolay olmadığı'' şeklinde eleştiriler geldiğini belirtti. Demir,

yapi.com.tr / AA
Yapılarda ''Enerji Kimlik Belgeli'' Yeni Dönem

Fotoğraf: Aycan Demirel

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, yeni ruhsat alan her yapının, hangi enerji verimliliği sınıfında olduğunu gösteren bir belge sahibi olacağını söyledi. Demir, 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren ''enerji kimlik belgesi'' uygulamasının başladığını ifade ederek ''sistemin çok kolay olmadığı'' şeklinde eleştiriler geldiğini belirtti. Demir, ''Bazen müteahhitler, kullanılan bilgisayar yazılımından, projenin özelliği ve özel tasarımlar nedeniyle kimlik belgesi alamıyor olabilir. Hemen bizim Enerji Dairemizle irtibata geçiliyor, yazılım ekibi müdahale edip sistemi çalıştırıyor'' dedi.

Uygulama kapsamında yeni ruhsat alan her yapının, hangi enerji verimliliği sınıfında olduğunu gösteren bir belge sahibi olacağını belirten Demir, şöyle devam etti:

''Beyaz eşyalarda olan 'A', 'B', 'C', 'D' ve 'E' sınıfı gibi enerji sınıfları olacak. 'A' sınıfı belgeye sahip yapı, en çok enerji tasarruflu, kullanımda en az enerji tüketen yapı demek. B ve diğerleri ise birer kademe daha alt grup demek. Yapı, bilgisayar yazılımında 'E' grubu olarak belirlenirse ruhsat alamayacak, müteahhit, 'D' grubuna yükseltmek için tasarımda ve kullanılan malzemede değişikliğe gidecek. Tabi her zaman 'A' grubu yapı yapmaya yönelecek.''

Demir, kendi tükettiği enerjiyi üreten yapıları da hedeflediklerini belirterek, ''Belki duyuyorsunuz, bazı firmalar bazı sistemler kurarak o binada tüketilen enerjinin bir kısmının bedava üretilmesini sağlıyor. Bunların maliyetleri en fazla 4-5 yılda kendini amorti ediyor. Yani yapılan masrafı yatırım zamanla geri döndürüyor ve ondan sonra bedava kullanıyorsun'' diye konuştu.

Kooperatifler

Yapı kooperatifleri yöneticilerinin, üyeleri mağdur etmesi noktasındaki tüm süreçleri yenilediklerini ifade eden Demir, ''Artık böyle bir imkan kalmıyor. Genel kurul kararlarından başlayarak, kooperatiflerde ne oluyorsa üyeler elektronik ortamda şifreyle girip, görecek. Aidatını ödemeyen varsa anında görecek. Yönetim kurulu ne karar aldı, anında görecek. Kooperatifin 10 dairesi var ve 11 üye kaydettiyse, görülecek. Geçmişte üyenin bunlardan haberi olamıyordu'' dedi.

Şeffaflığı ve kooperatife güveni yeniden sağlayacaklarını vurgulayan Demir, ''Bugün açık nokta olduğunu düşündüğümüz tüm konuları ele alacağız. Gelecekteki muhtemel gelirini yatırıma dönüştüremeyen vatandaşlara, bu sistemi işler hale getirerek bir imkan sunacağız. Kooperatifçiliği, bir sosyal restorasyon sistemi olarak Türkiye'ye yeniden kazandıracağız'' diye konuştu.

Yapı stokunun dayanıklılığı ve depremler

Bayındırlık ve İskan Bakanı Demir, Türkiye'nin yapı stokunun büyük kısmının, güvensiz ve dayanıksız yapılardan oluştuğunu kaydetti.

Söz konusu dayanıksız yapıların oranıyla ilgili çok çeşitli görüşlerin bulunduğunu belirten Demir, ''Ama net ifade edelim, Türkiye'de yapı stokunun yüzde 15'i yıkıma uğrayabilecek nitelikte. Diğer yüzde 15-20 civarı da ağır ve orta hasara uğrayabilecek nitelikte. Ancak, çok kesin bir rakam yok. Bunlar, örneklemelerle yapılan değerlendirmeler. Fakat son yıllarda bu konuda çok iyi gelişmeler oldu. Cumhuriyetin en imkanlarının olmadığı döneminde, hükümet en ağır portreyle devralınmasına rağmen, büyük bir 'kaynağa sahip çıkma' anlayışıyla, büyük bir hizmet seferberliğine geçilerek ülkedeki altyapıda iyileşmeler oldu'' diye konuştu.

Demir daha sonra, Türkiye'de ''A'' sınıfı enerji kimlik belgesi alan ilk yapı olduğu belirtilen Adana'daki Toyota Onatça Plaza'nın sahibi Süleyman Onatça'yı tebrik etti. Demir, ardından toplantıya sponsor olan firmalara birer plaket verdi.

ETİKETLER: yeşil kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/yapilarda-enerji-kimlik-belgeli-yeni-donem_85818.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!