Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Yapılmazsa AKM'ye Yazık Olur'

Atatürk Kültür Merkezi’nin yenileme projesine imza atan mimar Murat Tabanlıoğlu, “Binanın yenilenmesini herkes istiyor. Para da var. Her şey hazır. Yapılmazsa, yazık olur” dedi. AKM’nin mimarı olan babası Hayati Tabanlıoğlu’na söz verdiği için projeyi gönüllü olarak bilabedel yaptığını belirten Murat Tabanlıoğlu, yenileme projesiyle ilgili şu

Radikal Gazetesi
'Yapılmazsa AKM'ye Yazık Olur'

Atatürk Kültür Merkezi’nin yenileme projesine imza atan mimar Murat Tabanlıoğlu, “Binanın yenilenmesini herkes istiyor. Para da var. Her şey hazır. Yapılmazsa, yazık olur” dedi. AKM’nin mimarı olan babası Hayati Tabanlıoğlu’na söz verdiği için projeyi gönüllü olarak bilabedel yaptığını belirten Murat Tabanlıoğlu, yenileme projesiyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Binanın cephesi şu anda neyse aynı şekilde yenilenecek. Ön cephede şu anda tek cam var, çift camla değiştirilecek. Mimar olmayan kişi değiştiğini hissedemeyecek. Teras şu an kullanılmıyor. Oraya saydam, açılıp kapanan bir sistem yapıyoruz. Restoranın yer alacağı o noktadan bütün Boğaz’ı görebiliyorsunuz. Atıl duran bir teras, yapılmazsa İstanbullu çıkamayacak. Bu kullanım da kuruma gelir getirecek. İçeriye girdiğiniz zaman küçük bir shop yer alacak. Oradan AKM’yi temsil eden bir hatıra ya da müzik cd’si satın alabilmek mümkün olacak. Eskiden binanın 4 salonuna, çeşitli yerlerinden giriliyordu. Biz herkes, Taksim Meydanı’ndan girsin istiyoruz.”

Endişelere yanıt

Bir kültür yapısı olan AKM’nin kentte ya?ayan herkes tarafından kullanılmasını istediklerini belirten Tabanlıoğlu, önümüzdeki hafta düzenlenecek bilgilendirme toplantıda AKM bünyesinde yer alan İDOB, Devlet Senfoni Orkestrası, Devlet Tiyatrosu temsilcileri, Mimarlar Odası İstanbul Şubesi temsilcileri, AKM Çalışma grubu üyeleriyle biraraya gelecek.

Toplantıda AKM’nin yenilenmesiyle ilgili mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı aldıran Kültür Sanat ve Turizm Emekçileri Sendikası’nın ve süreci destekleyen Mimarlar Odası’nın endişelerinin de ele alınacağını belirten Tabanlıoğlu, “İtirazlar avan projeye yönelikti. Süreç içinde  proje gelişti, yenilendi, bugunkü onaylanan en doğru haline getirildi. Konuyu iyi anlatınca, sanatçılar ve diğer AKM çalışanları projenin kendi destekledikleri fikirler doğrultusunda tamamlandığını tekrar görecekler” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapilmazsa-akmye-yazik-olur_71765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!