Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YAPI’nın HAZİRAN Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin Haziran sayısında John McAslan + Partners’ın tasarladığı Londra’daki King’s Cross İstasyonu’na geniş yer veriliyor. Derginin Haziran sayısında ayrıca Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler yer alıyor.

YAPI’nın HAZİRAN Sayısı Çıktı

YAPI Dergisi’nin Haziran sayısında John McAslan + Partners’ın tasarladığı Londra’daki King’s Cross İstasyonu’na geniş yer veriliyor. Derginin Haziran sayısında ayrıca Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler yer alıyor.

“Yeşil, Planlama, İstanbul”

Doğan Hasol, derginin Haziran sayısındaki “Yeşil, Planlama, İstanbul” başlıklı yazısında; “Bedrettin Dalan, kendisini kaptırdığı gökdelen tutkusuyla, ‘İstanbul’u Hong Kong yapacağım’ diyordu. Dalan’ın bu hayalini şimdiki başkanın gerçekleştirmekte olduğunu söylemek abartılı mı olur acaba?” diyor.

King’s Cross İstasyonu

John McAslan + Partners’ın tasarladığı Londra’daki King’s Cross İstasyonu’nun 7.500 m²’lik holünün örtüsü Avrupa’nın en büyük istasyon strüktürü olma özelliğini taşıyor.

Mersin Yat Limanı

500 yat kapasiteli proje; bölgesel ölçekte yat turizmini teşvik ederken, kentsel ve çevresel ölçekte kentin denizle kucaklaştığı ticaret ve eğlence alanları oluşturmakta. Projenin tasarımı Öncüoğlu Mimarlık’a ait.

Tarabya’da Büro Binası

Alataş Mimarlık’ın tasarladığı projede beyaz renkli duvar kaplamalarıyla özel olarak üretilen akustik asma tavan arasına yerleştirilen aynalar, hacimleri sınırlayan yapı elemanlarını birbirlerinden kopararak iç mekânlarda sınırsızlık hissi yaratıyor.

Şanghay Cam Müzesi

Şanghay Cam Müzesi, Çin’in ilk cam müzesi olmasının yanısıra, modern ve etkileşimli bir sergileme biçimine sahip ilk müze. Logon’un yaptığı tasarımın ana öğesi ise özgün cam cephesi.

Koutalaki Kayak Merkezi

BIG’in Finlandiya’nın Levi kentinde tasarladığı projede gökten düşmüş gibi değil doğal yer şekillerinden ortaya çıkmış olan mimari, peyzajın organik biçimlerini sürdürüyor ve hem yaşanabilen hem de üzerinde kayak yapılabilen yapay bir dağ zirvesi oluşturuyor.

Safi Meyhane

İstanbul, Şişhane’deki Safi Meyhane’de yer alan kimlik öğelerinin ve mimari tasarımın aynı dili konuşması mekânın daha etkili şekilde deneyimlenmesinde önemli rol oynuyor. Projenin tasarım ekibi Emre Kuzlu, Meral Göktekin, Emir Arkayın, Sinem Arık ve Merve Köklü’den oluşuyor.

Aydınlatılmış Yarı Saydam Beton Uygulaması

Architectural Group&Partners’ın yeniden tasarımını yaptığı Gürcistan’ın Tiflis kentindeki Gürcistan Bankası projesi yapıdaki boşlukların doğal manzara ve ışık için geçirgenlik sağlaması fikrine dayanıyor.

GYTE Mimarlık Bölümü Tasarımı

Tasarım yaklaşımı olarak yerleşkede var olan fiziksel dokunun ölçeğine saygı duyan, parçacı bir tavır benimsenmiş. Projenin tasarım ekibi Göksun Akyürek, Ayla Ayyıldız Potur, Kutlu Sevinç Kayıhan, Cahide Aydın İpekçi, Ümit Ceren Bayazıtoğlu, Nurşah Serter ve Buket Metin’den oluşuyor.

Ayrıca;

- Bir Fırsat Olarak Kentten Neler Öğrenebiliriz?; Yasemin K. Enginöz
- AA Istanbul ve AA Atina Visiting Schools 2012; Elif Erdine, Alexandros Kallegias
- Uzunkuyu Mektebi; F. Nurşen Kul, Özge Mutlu
- Konutlarda Açık ve Kapatılmış Balkonların Isı Yönünden Değerlendirilmesi: Ataköy Örneği; Müjgan Şerefhanoğlu Sözen, Esra Sakınç
- “Şans Eseri Heykeltıraş Oldum”; Yasemin K. Enginöz

YAPI Haziran sayısında...

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapinin-haziran-sayisi-cikti_100406.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!