Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yapı'nın Haziran Sayısı Çıktı

Yapı'nın Haziran Sayısı Çıktı

yapi.com.tr
Yapı'nın Haziran Sayısı Çıktı

ylık Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi “YAPI”nın 283. sayısı çıktı. 32 yıldır kesintisiz yayınlanan derginin Haziran sayısı yine zengin içeriğe sahip.

YAPI’nın “UIA 2005 İstanbul 22. Dünya Mimarlık Kongresi’ne Doğru” bölümünde kongrenin davetli konuşmacıları “UIA 2005 İstanbul”un kendileri için ne ifade ettiğini yazdılar. Ayrıca dergiyle birlikte UIA 2005 İstanbul kapsamında yapılacak Uluslararası Yapı ve Mimarlık Fuarı’na giriş davetiyesi de veriliyor.

Doğan Hasol’un “Olaylar - Yorumlar” başlıklı yazısı ‘Başbakanın da Evi Kaçak Bakanın da’ – ‘Çevre Bakanı Çevreye karşı’ – ‘Balkon Kapamanın Yasallığı’ – ‘Yine de Gündemde Mimarlık Var’ altbaşlıklarıyla dergide yer alıyor.

Derginin bu sayısında tasarımı Adnan Kazmaoğlu ile Mutlu Çilingiroğlu’na ait olan Altunizade’deki “Selçuklu Konakları” geniş yer kaplıyor. Tasarımda kimliği olan, tanımlı, bulunduğu bölgeye röper veren bir yerleşme oluşturmak amaçlanmış.

Dergide İstanbul için hazırlanmış bir de proje bulunuyor. “AsmaKule” isimli projenin tasarımcısı MİG Mimarlık’tan Oğuz Öztuzcu. Proje İstanbul Mahmutbey’de 196 m yüksekliğinde olacak şekilde tasarlanmış.

Haziran sayısında ayrıca, Kohn Pedersen Fox Associates’in tasarımını yaptığı “Housing Design Award” ödülü kazanmış Londra’da bir aparman dairesi yer alıyor. Yapı, bir 21. yüzyıl binasının tarihi dokuyla nasıl bütünleşebildiğini gösteriyor.

Bir başka yapıysa 2013’te tamamlanması planlanan Stuttgart Garı. Ingenhoven und Partner Architekten’in tasarladığı projenin en karakteristik ögesi yüzeyi delip geçen “ışık gözleri”.

Dergide bu ay “Deniz Araçları Tasarımları” dosyası da yer alıyor, sayfalar arasında yat tasarımları, büyük seyahat gemilerinin içmimari projeleri, hızlı kurtarma botu tasarımı, bir kargo gemisinin afet gemisine dönüştürülme projesi ve şu günlerde gündemde olan “İstanbul Yeni Şehir Hatları Vapuru” konsepti için önerilmiş bir proje tasarımı bulunuyor.

Suha Özkan’ın derlediği “Peter Eisenman – Üç Proje” başlıklı makalede ise Özkan’ın Eisenman’la ilgili düşüncelerinin yanı sıra Arizona Cardinals için Çokamaçlı Yapı, Galiçya’nın Kültür Kenti Santiago de Compostela ve Avrupa’da Öldürülen Museviler için Anıt projeleri yer alıyor.

Yapı 283’de ayrıca Sinan Özgen’in Burkina Fasolu mimar Diebedo Francis Kere ile 2004 Ağa Han Mimarlık Ödülü’nü kazanan “Gando için” başlıklı projesi hakkında yaptığı söyleşi, Prof. Dr. Enis Kortan’ın “Anıtkabir Projesi Üzerine” başlıklı makalesi ve “ProSteel 2005 Çelik Yapı Projesi Öğrenci Yarışması” kazananları da yer alıyor.

Yapının güncel sayfalarında gündemdeki tartışmalar, mimarlık ve sanat haberleri, yapı malzemeleri ve yeni çıkan kitaplara da yer veriliyor.

Yapı dergisi ile ilgili detaylı bilgiye www.yem.net sitesinden ulaşabilirsiniz.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapinin-haziran-sayisi-cikti_27918.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!