Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YAPI'nın Mayıs Sayısı Çıktı

Aylık Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi “YAPI”nın 282. sayısı çıktı. Yaklaşık 30 yıldır kesintisiz yayınlanan derginin Mayıs sayısı zengin içeriğiyle dikkat çekiyor.

yapi.com.tr
YAPI'nın Mayıs Sayısı Çıktı

ylık Mimarlık, Kültür ve Sanat Dergisi “YAPI”nın 282. sayısı çıktı. Yaklaşık 30 yıldır kesintisiz yayınlanan derginin Mayıs sayısı zengin içeriğiyle dikkat çekiyor.

Derginin bu sayısında Aydın Doğan 2005 “Kent Mimarisi Kent Dokusu” ödülü kazanan “İzmir Konak Meydanı ve Çevresi Düzenleme Projesi” geniş yer kaplıyor. Tasarım ve denetimini EPA Mimarlık’tan Ersen Gürsel ve Haluk Erar’ın yaptığı proje Konak meydanını eski izleri üzerinde yeniden canlandırıyor.

Yine bir başka ödüllü proje Kaya Arıkoğlu’nun tasarladığı “Mersin Deniz Ticaret Odası” projesi. Tasarım, 9. Ulusal Mimarlık Ödülleri “Yapı Dalı Ödülü” sahibi. Yapının yakın çevresiyle ve kent bütünüyle uyumu dikkat çeken özelliklerinden.

Dergide bu ay ayrıca ünlü tasarımcısı Antonio Citterio’nun en yeni projesi olan Milan’daki Bulgari Hotel yer alıyor. Otel tasarımının temelini mekanın görkemli tasarımı ve ağır malzemelerin kullanımıyla yaratılan zengin atmosfer arasındaki hassas denge oluşturmakta.

Bir başka yapıysa ünlü Hollandalı mimar Ben van Berkel’in başkanlığındaki UN Studio’nun tasarladığı Galleria Batı Salonu projesi. Mağazanın dış cephesi üzerinde cephenin algılanmasında sürekli değişimler yaratan ve cephenin rengini sürekli değiştiren 4330 cam disk bulunuyor.

Dergide bu ay geleceğin otomobil tasarımları da yer alıyor, sayfalar arasında Peugeot tarafından üçüncüsü düzenlenen “Hayallerinin Yakın gelecekteki Peugeot’unu yarat” konseptli tasarım yarışmasını kazananların projeleri bulunuyor. Yarışmada Türk tasarımcı Emre Hüsmen’de ilk ona girenler arasında. Yarışmada birinci olan tasarım özgün boyutlarında üretilecek ve Eylül 2005’te Frankfurt Otomobil furaında sergilenecek.

Mimari buluşlarla adını duyuran İngiliz Mimar Ian Ritchie “Tasarım ve Yenilik Kültürü” başlıklı makalesinde mimarlık ve endüstriyel yenilik arasındaki ilişkiyi sorguluyor. Ian Ritchie’nin mimari yenilikleri kullandığı projeler arasında La Villette Bilim ve Endüstri Kenti, Louvre Piramidi, Leipzig Cam Salonu ve Londra Uluslararası Regatta Merkezi bulunuyor.

Yapı 282’de ayrıca “D-Studio: Diyagramatik Tasarım Stüdyosu”, “Popüler Kitle Kültüründe Mekan”, “Halkevleri”, “20. yy’ın İlk Çeyreğinde İstanbul’un İnşaat Sektöründe Mesleki Kuruluşlar”, “Bir Dönüşüm Projesi”, “Surname” başlıklı yazılar da yer alıyor.

Yapının güncel sayfalarında gündemdeki tartışmalar mimarlık ve sanat haberleri yapı malzemeleri ve yeni çıkan kitaplara da yer veriliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapinin-mayis-sayisi-cikti_26415.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!