Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

YAPI’nın Mayıs Sayısı Raflarda!

YAPI Dergisi’nin Mayıs sayısında Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler yer alıyor. Ayrıca YAPI Dergisi MAYIS sayısıyla birlikte “ULUSLARARASI YAPI FUARI TURKEYBUILD İSTANBUL 2011” eki veriyor.

yapi.com.tr
YAPI’nın Mayıs Sayısı Raflarda!

YAPI Dergisi’nin Mayıs sayısında Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler yer alıyor. Ayrıca YAPI Dergisi MAYIS sayısıyla birlikte “ULUSLARARASI YAPI FUARI TURKEYBUILD İSTANBUL 2011” eki veriyor.

“YAPI FUARI İSTANBUL 2011 EKİ”

“Uluslararası Yapı Fuarı Turkeybuild İstanbul 2011” eki içinde fuarda sergilenen en son ürünler ve firmalardan haberler yer alıyor.

“Çevre, Planlama ve Yapılaşma... Seçim Bildirgeleri ve Hükümet Programı için Öneriler”

Doğan Hasol, derginin Mayıs sayısındaki “Çevre, Planlama ve Yapılaşma... Seçim Bildirgeleri ve Hükümet Programı için Öneriler” başlıklı yazısında; “Partiler ya da hükümet kuşkusuz daha da geliştirerek bu öneri ve tavsiyeler listesinden yararlanabilirler. Ne var ki listenin konsepti ve ilkeleri değiştirilmemeli” diyor.

Sidney Üniversitesi Beyin ve Zihin Araştırmaları Enstitüsü

Avustralya’daki Sidney Üniversitesi Beyin ve Zihin Araştırmaları Enstitüsü’nün tasarımında komşu yapıların güneşten yararlanabilmesi için, yapının kuzeye doğru çekilmesi gerekliliği, yeni cam kutunun eski binanın üzerinden kayarak, biçimlerin birleşiminde, küçük ölçekli detay öğelerle büyük ölçekli bir kompozisyon oluşmasını sağlamış. Enstitü’nün tasarımı BVN Architecture’a ait.

Durham Adliye Binası

WZMH Architects’in tasarladığı Kanada’nın Toronto kentindeki Durham Adliye yapısı, hukuk sisteminin modernist bir dille yorumlanmış somut simgesi olarak inşa edilmiş. Tek parça yapı öğeleri, mahkemenin sağlamlığını ve sürekliliğini simgeliyor.

Santa Maria

Dokuz bitişik ev ve konaklama için bazı hizmetleri içeren proje, Mexico City’nin yoğunluğundan kaçmak isteyenlerin hafta sonu kullanımı için yapılmış. Projede yer alan evler 168 ile 251 m² arasında değişiyor. Projenin tasarımını Hierve-Diseñeria yapmış.
               
İTÜ Rektörlük Binası

Trafo-mimarlar ve Mine İnceoğlu’nun tasarladığı İTÜ Rektörlük Binası’nın kurgusu iki temel bileşenin aydınlık bir iç sokak ile birleştirilmesine dayanır. Binanın her iki yöndeki girişleri burada yer alır.

Canan Residence

İstanbul, Dudullu’da yer alan Canan Residence’ta öncelikle nitelikli bir tasarım ve kaliteli inşa edilmiş bir yapı ve çevre hedeflendi. Panoramik bir manzara, kapsamlı bir iç mekân ve çevre düzenlemesi, tasarımın temel amaçlarıydı. Projenin tasarımı MAM-Mimarlık Araştırma Merkezi, Adnan Kazmaoğlu’na ait.

İstanbloom

DBArchitects/Bünyamin Derman’ın tasarladığı İstanbul Zincirlikuyu’daki  İstanbloom projesinde yapı kabuğu, içinde kurgulanan yaşantıyı kütlesel olarak temsil eden bir üst kimliktir. Formu ve barındırdığı katmanlarıyla kendisi ve onu çevreleyen dünya arasındaki ilişkiyi tanımlar.

Güneşli Bürosu

mimaristudio’nun tasarladığı İstanbul’daki Güneşli Bürosu’nun tasarımında, şirket performans ve dinamizmini öne çıkaran, çalışmaya teşvik eden, modern ve net bir proje ortaya koyulmak istenmiştir.

Cami Mimarisi, Günümüz Yaklaşımları

Hasan Begeç ve Çağrı Uzun’un makalesinde “Cami mimarisi, gelişimi boyunca birçok faktörün etkisi altında kalmıştır. Başlangıçta işlevsel gereklilikler tasarımı belirlerken, sonraları simgesel özelliklerin tasarımda etkin hale geldiği görülmektedir” deniyor.

Ayrıca;

- Bir Geçiş Mekânı Olarak Mardin’de Abbaralar; Gülşen Özaydın, Serim Dinç, Belkıs Kılıçaslan
- İnegöl Tekel Binası’na Mekânsal İlişkiler Yoluyla Çağdaş Bir Yaklaşım; Meral Nalçakan, Alev Özkul, Özge Kandemir
- Müteferrika Öncesinde Osmanlı’da Matbaa; Şinasi Acar
- “Outsider Art”ın Çarpıcı Bir Örneği: Çöplükten Dönüştürülen Şandigar Kaya Bahçesi; Önder Şenyapılı
- Sarih İzlek; Gülseli İnal

YAPI Mayıs sayısında...

Yapı Dergisini satın almak ya da dergiye abone olmak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapinin-mayis-sayisi-raflarda_87114.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!