Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YAPI'nın NİSAN Sayısı Çıktı!

YAPI Dergisi, NİSAN sayısıyla birlikte “YAPIDA EKOLOJİ” ekinin 3.'sünü yayımlıyor. Dergisinin Nisan sayısında Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler ve söyleşiler yer alıyor. “YAPIDA EKOLOJİ” eki bu yıl, “Ekolojik Mimarlık Kapsamında Çevre Dostu Binalar” konusuna odaklanıyor.

yapi.com.tr
YAPI'nın NİSAN Sayısı Çıktı!

YAPI Dergisi, NİSAN sayısıyla birlikte “YAPIDA EKOLOJİ” ekinin 3.'sünü yayımlıyor. Derginin Nisan sayısında Türkiye’den ve yurtdışından proje ve uygulamalarla, çeşitli konulara ilişkin makaleler ve söyleşiler yer alıyor. “YAPIDA EKOLOJİ” eki bu yıl, “Ekolojik Mimarlık Kapsamında Çevre Dostu Binalar” konusuna odaklanıyor. Yeşil yenileme, ekolojik yerleşimler, LEED ve BREEAM sertifikası konularını Türkiye’den ve yurtdışından örneklerle ele alıyor; bu konularda yapılan söyleşilere yer veriyor.

“Saldırıya Uğrayan Heykeller”

Doğan Hasol, derginin Nisan sayısındaki “Saldırıya Uğrayan Heykeller” başlıklı yazısında “Yıkılanlar yalnızca yapılar değil. ‘Yıkılan Yapılar’dan sonra şimdi de ‘Yıkılan Heykeller’ konusunu ele alalım” diyor.

Can Framis Müzesi

BAAS, Jordi Badia+Jordi Framis’in tasarladığı Barselona-İspanya’daki Can Framis Müzesi, yaşam içindeki koşuşturmacadan uzaklaşıp huzurlu, nefes alınabilecek bir boşluk yaratmayı amaçlıyor.

Fontanals Golf Kulübü

Geleneksel malzemeler, geleneksel yapım teknikleri ve geleneksel ustalar kullanarak sanki kendisinin doğadan, topografyadan ve çevresel koşullardan daha az önemli olduğunu kabul eden (İspanya’nın Girona kentindeki) Fontanals Golf Kulübü’nün tasarımı Mias Arquitectes’e ait.

İTÜ Toplum Bilim Parkı Havacılık Müzesi

Selim Velioğlu, Erce Funda ve Orkun Özüer’in birlikte tasarladıkları İstanbul, Ayazağa’daki İTÜ Toplum Bilim Parkı Havacılık Müzesi, içeriği ile de anlamsal olarak ilişkilendirilebilecek biçimde içten dışa ve merkezden çevreye yönelen mekânsal bir “çokluk” olarak tasarlanmış.
               
Shenzhen “Lojistik Kenti”

Julien de Smedt Çin’in Shenzhen kentinde tasarladıkları “Lojistik Kent” için şöyle diyor: “Kat planlarının sürekli yinelenmesinin ötesine geçebilmek için boşlukları üst üste yerleştirmeye karar verdik. Böylece bu boşluklarla, yapının kendisini öne çıkarmak yerine kentsel çeşitliliğe yer açılmış oldu”.

TC Adalet Bakanlığı Ankara Adalet Sarayı Ek Binası

TC Adalet Bakanlığı’nın Ankara’daki Adalet Sarayı Ek Binası’nın yarım lotus biçimi ile yükselen çatısı, yapıya simgeselliğini vererek ana giriş holüne doğu ışığını yönlendirirken, aynı zamanda akustik işlev üstleniyor. Yapıyı Sute Proje tasarlamış.

Ekolojik Büro

Orhan ve Orhan Mimarlık’ın tasarladığı İstanbul Kavacık’taki Lundbeck İlaç Firması’nın 1800 m2’lik büro yapısı, günümüzde sık sık duyduğumuz “Ekolojik ve Sürdürülebilir Mimarlık” gerçeğinden yola çıkılarak ele alındı.
 
S Café

İstanbul, Levent’teki Akmerkez Alışveriş Merkezi içinde yer alan S Café, arı kovanı biçimli çift katlı paravanlar, organik formlu bar ve uçan kanopi gibi elemanlarıyla genel mekâna uyum sağlıyor. Café’nin içmimari tasarımını Mustafa Toner yapmış. 

Ayrıca;

Mimarlık Alanında Güncel Olaylar; Enis Kortan
Muammer Hoca/Ağabey’i Anlatmak; Mete Ünal
Datça’nın Yel Değirmenleri; Şinasi Acar, Atilla Bir, Mustafa Kaçar
Makas Mekanizmaların Kinetik Mimarideki Uygulamaları; Feray Maden, Koray Korkmaz
Enerji Verimliliği ve Pasif Evler; Zahide Türkan Subaşı
Akıllı Binalarda Ekoloji-Teknoloji Dengesi; Şenay Boduroğlu, Füsun Seçer Kariptaş
Ressam İsmet Birsel’in İzmiri; Önder Şenyapılı

YAPI Nisan sayısında...

Yapı dergisine abone olmak ya da dergiyi satın almak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapinin-nisan-sayisi-cikti_78135.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!