Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

YAPI’nın Şubat Sayısı 'Konut'a Odaklanıyor

YAPI Dergisi’nin Şubat sayısı “KONUT ÖZEL SAYISI” olarak hazırlandı. Dergide Türkiye’den ve yurtdışından pek çok konut projesine ve uygulamasına geniş yer veriliyor. Derginin Şubat sayısında ayrıca, çeşitli konulara ilişkin makaleler yer alıyor.

yapi.com.tr
YAPI’nın Şubat Sayısı 'Konut'a Odaklanıyor

YAPI Dergisi’nin Şubat sayısı “KONUT ÖZEL SAYISI” olarak hazırlandı. Dergide, Türkiye’den ve yurtdışından pek çok konut projesine ve uygulamasına geniş yer veriliyor. Derginin Şubat sayısında ayrıca, çeşitli konulara ilişkin makaleler yer alıyor.

“Bir stadın gerçekleşme öyküsü: Ali Sami Yen’den Seyrantepe’ye”

Doğan Hasol, derginin Şubat sayısındaki “Bir stadın gerçekleşme öyküsü: Ali Sami Yen’den Seyrantepe’ye” başlıklı yazısında; “Asıl teşekkür edilmesi gereken kişi, o kargaşa içinde kimsenin aklına gelmedi bile. Anımsatalım... Bizde birçok örnekte görüldüğü üzere, “Yapı biter, mimar unutulur.” Yine öyle oldu... Teşekkürler Mete Arat!...” diyor.

“The Met”

Toplam 370 konut birimi içeren “The Met” projesinde, alçak tropik konut ilkelerine sadık kalarak, gökyüzünde iç mekân ve dış mekân yaratmak amacı güdülmüştür. WOHA’nın tasarladığı proje Bangkok, Tayland’da yer alıyor.

Gümüşlük’te Müşkülüm Çiftliği Evleri

Trafo-mimarlar’ın Bodrum Gümüşlük’te tasarladığı Müşkülüm Çiftliği Evleri’nde mimari yaklaşımın çıkış noktaları; arsada yer alan var olan tarımsal karakterin sürdürülmesi, bölgenin geleneksel mimari dokusunun yorumlanması ve güneş, gölge, rüzgâr gibi iklimsel öğelerin değerlendirilmesi olmuştur.

Meyve Ağaçları Arasında Yaşam

Josef Weichenberger Architects’in Viyana’daki tasarımında yapı alanı, peyzajdaki eğimlerle bir oyuna dönüşürken her biri kendi plan ve kullanım olanaklarını ortaya koyan iki temel tip konutun çeşitlemeleriyle bir dizi konfigürasyon ortaya çıkmış.
               
Turuncu Ev

Ankara’daki Turuncu Ev projesinde amaç, bütün tasarım, üretim ve inşa süreçlerinde paylaşılabilir, net ilişkilendirilmiş, esnek, özgürleştirici, sistematik ve berrak bir mimari proje sürecinin oluşturulmasıdır. Projenin tasarımı Yazgan Tasarım Mimarlık’a ait.

Guinovart Florensa Evi

Eduardo Cadaval ve Clara Solà-Morales’in tasarladığı İspanya’nın Canejan kentindeki Guinovart Florensa Evi’nde, özgün strüktürü koruyarak, minimal fakat aynı zamanda da radikal bir müdahale ile tarihi çevreye saygılı yeni, çağdaş bir yaşama mekânı ortaya çıkarmak amaçlanmış.

Bernier-Thibault Evi

Evin genelinde açıklıkların, yarı saydam yüzeylerin oluşturulduğu her yerde doğal ışıktan yararlanmak ve mekânlar arası etkileşim sağlamak amaçlanmış. Paul Bernier Architecte’nin tasarladığı ev Kanada’nın Québec kentinde yer alıyor.

Ay Sarhoşu için Bir Orman

Benjamin Garcia Saxe annesi için Kosta Rika’da tasarladığı evi şöyle tanımlıyor: “Annem ay alçalırken uyanır. Ağustos böceklerinin sesleri ona ormanla çevrelendiği hissini verir. Yükselen güneşin ışınları yaprakların arasından süzülür, kaba ahşaptan yapılma zemini ısıtmaya başlar ve o, ekmek pişirme zamanının geldiğini anlar”.

İstinye Residence

Tabanlıoğlu Mimarlık’ın tasarladığı toplam 22 konuttan oluşan İstinye Residence’ta ferah, yüksek tavanlı, güneş ışığı ve manzaradan en üst düzeyde yararlanan doğa ile içiçe bir mekân anlayışı sunuluyor.

Ayrıca;

Bir Sosyal Konut Alanı İncelemesi; İrem Ayhan
Houle-Thibault Evi; Chevalier Morales Architectes
Doonella Evi; Ellivo Architects
Lockyer Evi; Shaun Lockyer Architects ile Arkhefield
Palmiye Konutları; Artı Mimarlık
“Mustafa Aslıer ile Söyleşi: Kendi Biçimini Aramak”; Sercan Altan

YAPI Şubat sayısında...

Yapı Dergisi'ni satın almak ya da dergiye abone olmak için tıklayınız

http://www.yapi.com.tr/haberler/yapinin-subat-sayisi-konuta-odaklaniyor_85469.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!