Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yargı Kararı Yok Sayılıyor

İstanbul İl Özel İdaresi’nce 25 yıllığına THY Do&Co şirketine kiralanan Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nun tarihi binasıyla (Fehime Sultan Yalısı-Naime Sultan Yalısı olarak da biliniyor) ilgili yargıdan yürütmeyi durdurma kararı çıkmasına karşın “Boğaz’ın kıyısında inşaat” başladı. Restarosyan çalışması ise Anıtlar Kurulu’nun 26 Mayıs

Cumhuriyet Gazetesi
Yargı Kararı Yok Sayılıyor

İstanbul İl Özel İdaresi’nce 25 yıllığına THY Do&Co şirketine kiralanan Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nun tarihi binasıyla (Fehime Sultan Yalısı-Naime Sultan Yalısı olarak da biliniyor) ilgili yargıdan yürütmeyi durdurma kararı çıkmasına karşın “Boğaz’ın kıyısında inşaat” başladı. İstanbul 2. İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararını, “1. Grup korunması gereken kültür varlığı olarak tescilli yapının bir kültür mirası olarak tarihi ve bedii niteliği gereği 25 yıl süre ile kiralanmasına ilişkin işlemin yerine getirilmesi halinde telafisi güç zararların oluşması koşulunun gerçekleştiği kanaatine” dayandırmıştı. Restarosyan çalışması ise Anıtlar Kurulu’nun 26 Mayıs 2009 tarih, 3710 sayılı kararı doğrultusunda başlatıldı. CHP’li il genel meclisi üyesi Aydın Gürhan, “Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı yok sayılıyor. İnşaat çalışmalarını görünce ‘Acaba mahkeme heyeti kararı kaldırdı mı’ diye sordum. Mahkemeden, ‘Hayır’ yanıtını aldım. O zaman inşaat nasıl başlıyor?” sözleriyle tepkisini dile getirdi.

• 15 Temmuz 2002’de kasıt unsurunun öne çıktığı yangınla kullanılamaz hale gelen Ortaköy’deki Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nun tarihi binasının otel yapılma girişimi ihale öncesi yargıya taşındı. CHP’li Gürhan tarafından mahkemeye “545 sayfadan oluşan, halkın okul talebini gösteren imza dosyası” da sunuldu. İstanbul’da, Boğaz’ın kıyısında yaşanan olayı İstanbul 2. İdare Mahkemesi’ne başvurarak yargıya taşıyan Gürhan, İstanbul Valiliği’ni dava ederek; mahkemeden, “İstanbul İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi’nin 9 Nisan 2008 tarih ve 2008-190 sayılı kararının ‘İl Özel İdaresi adına kayıtlı taşınmazın 25 yıllık kiralanmasına dair’ kısmının iptali ile yürütmenin durdurulmasına karar verilmesini” talep etti.

• Dava kabul edilirken Ortaköy’deki tarihi yapı, İstanbul İl Özel İdaresi’nin 4 Aralık 2008 tarihinde yaptığı ihaleyle KDV hariç yıllık 5 milyon 400 bin YTL’ye, Türk Hava Yolları’nın yüzde 50 ortak olduğu ikram şirketi THY Do&Co tarafından kiralandı.

• İstanbul 2. İdare Mahkemesi ihaleden yaklaşık iki ay sonra tarihi yapı için “kültürel miras” vurgusu yaparak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Mahkemenin kararında İstanbul İl Özel İdaresi’nin kültür varlığı olarak tescilli yapıyı kiralaması sırasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan izin alıp almadığının sorulması da kararlaştırıldı.

• Yargı süreci sürerken Anıtlar Kurulu’nun 26 Mayıs 2009 tarihli kararı doğrultusunda tarihi yalının etrafı kapatıldı, inşaata başlandı.

Tarihi okul binasında restorasyona başlanmasının ardından mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı metnini İstanbul İl Özel İdaresi’ne elden teslim ettiğini söyleyen CHP’li Gürhan, yargı kararlarının hiçe sayıldığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargi-karari-yok-sayiliyor_70525.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!