Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Yargılanan Sosyal Belediyecilik’

Dikili’nin SHP’li Belediye Başkanı Osman Özgüven’in, halka 10 tona kadar suyu ücretsiz kullandırdığı gerekçesiyle yargılanmasına başlandı. Dikili Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmayı ilçe halkının yanı sıra çevre yerleşimlerinden de çok sayıda yurttaş izledi. Özgüven mahkemede yaptığı savunmasında, belediyelerin ticarethane olmadığını

Cumhuriyet GazetesiDikili’nin SHP’li Belediye Başkanı Osman Özgüven’in, halka 10 tona kadar suyu ücretsiz kullandırdığı gerekçesiyle yargılanmasına başlandı. Dikili Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen ilk duruşmayı ilçe halkının yanı sıra çevre yerleşimlerinden de çok sayıda yurttaş izledi. Özgüven mahkemede yaptığı savunmasında, belediyelerin ticarethane olmadığını ve kamu yararı gözeterek hizmet ürettiğini vurguladı.

Özgüven ve belediye meclis üyeleri dün hâkim karşısına çıktı. Ülke genelindeki belediyeler adına emsal niteliği taşıyan 21 sanıklı davanın dünkü duruşmasında 14 sanık ifade verdi. Dikili Adliyesi’nde Özgüven’i savunmak üzere çok sayıda avukat yer aldı. Bunun yanı sıra sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve duyarlı yurttaşlar da Özgüven’in yanında olduklarını vurgulamak için adliyede bulundular. Duruşma salonunun küçük olması nedeniyle izleyicilerin tümü içeriye giremedi.

Suda, 10 tona kadar kullanım ücreti ve faturalardaki gecikme faizini almaması, belediye çalışanlarına yüzde 50 indirimle su vermesi suçlamalarıyla yargılanan Özgüven, tüm uygulamalarında olduğu gibi su dağıtımı konusunda da sosyal belediyecilik anlayışı çerçevesinde hareket ettiğini söyledi. Özgüven, mahkemede yaptığı savunmasında, yargılamaya neden olan hizmet üretiminin belediye meclisi kararıyla gerçekleştirildiğini vurguladı. Özgüven, küresel ısınmayla birlikte su sıkıntısının boy gösterdiğini vurguladığı savunmasında şu görüşlere yer verdi:

“Su tasarrufunu özendirmek ve dar gelirli ailelerin bütçesine katkıda bulunmak için 10 tona kadar su kullanımından ücret almamaya karar verdik. Belediye işçilerimiz gece yarılarına kadar patlayan su borularını onarıyorlar. Onların suyu yüzde 50 indirimli kullanmaları en doğal hakları. Geciken su faturalarından gecikme faizini almamamız konusunda devletimizin SSK primi, vergi borcu gibi kalemlerden zaman zaman gecikme faizini almamasını örnek aldık.

Biz su konusunda da sosyal belediyecilik yapıyoruz. Belediyelerin ticarethane olmadığı gerçeğinden yola çıkarak, kamu yararı ilkesine göre hizmet üretiyoruz.”

Yargılananlar arasında bulunan Dikili Belediyesi Meclis üyesi Salim Çelebi de söz konusu yargılamanın anayasanın sosyal devlet ilkesine aykırı olduğunu söyledi.

Mahkeme çıkışında destek

Duruşma sonrasında kalabalık bir kitle tarafından adliye önünde alkışlarla karşılanan Özgüven, burada yaptığı açıklamada, “Bu yargılama sonrasında herhangi bir ceza alırsam, bunu halka hizmet etmenin bedeli olarak boynuma gurur madalyası olarak asarım” dedi.

Özgüven, belediyelerin ticarethane olmadığını, kamuya hizmet adına kurulan birimler olduğunu yineleyerek “Göreve geldiğimiz günden bu yana sosyal belediyecilik anlayışından taviz vermedik. Bu konudaki kararlılığımız sürecek” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargilanan-sosyal-belediyecilik_61888.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!