Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Yargıyı Yok Sayıyorlar

Fetullah Gülen Cemaati’nin 24 kişinin yaşamını yitirdiği Ayamama Deresi yatağında inşa ettiği Fatih Koleji nedeniyle cemaat ile İBB Meclisi’nin eski üyelerinden Hüseyin Sağ arasında başlayan hukuk savaşı Danıştay’a uzandı. Sağ’ın, “dere yatağında yer aldığı” ve “havalimanı uçuş güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesiyle açılan davada verilen

Cumhuriyet Gazetesi
Yargıyı Yok Sayıyorlar

Fetullah Gülen Cemaati’nin 24 kişinin yaşamını yitirdiği Ayamama Deresi yatağında inşa ettiği Fatih Koleji nedeniyle cemaat ile İBB Meclisi’nin eski üyelerinden Hüseyin Sağ arasında başlayan hukuk savaşı Danıştay’a uzandı. Sağ’ın, “dere yatağında yer aldığı” ve “havalimanı uçuş güvenliğini tehdit ettiği” gerekçesiyle açılan davada verilen “yürütmeyi durdurma” kararının bozulması üzerine Sağ, davayı Danıştay’a taşıdı. Cemaat ise yargı süreci devam etmesine karşın yeni öğretim yılı için kayıtlara başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) İstanbul Bahçelievler’de Ayamama Deresi kıyısında yer alan 30 bin metrekarelik araziyi “Ağaçlandırılacak Alan” statüsünden çıkararak, “özel okul” yapılmasına izin vermesi üzerine başlayan yargı süreci Danıştay’a kadar uzandı. İBB Meclisi’nin CHP’li eski üyelerinden Sağ tarafından İstanbul 5. İdare Mahkemesi’ne okul inşaatına izin veren imar planı tadilatının iptali ve okul inşaatının durdurulması için açtığı davada mahkeme arazinin “dere yatağında olduğu ve havalimanı uçuş güvenliğini tehdit ettiği” gerekçeleriyle inşaatın durdurulmasına karar vermişti.

‘Öğrencilerin hayatı tehlikede’

Çağ Eğitim Hizmetleri’nin yürütme kararı iptal ettirmesinin ardından CHP’li Sağ, iptal kararını temyize taşıdı. Okulun inşa edildiği arazinin Atatürk Havalimanı pistlerinden birine 440 metre uzaklıkta olduğu, havalimanı uçuş koridorunda yer alması nedeniyle okulda eğitim alacak öğrencilerin ve uçak yolcularının hayatını tehdit ettiğini kaydetti. Arazinin Ayamama Deresi kıyısında olduğunun da altı çizilen dava dilekçesinde, “Dava konusu taşınmaz, daha geçtiğimiz yıl 30 kişinin hayatını kaybettiği sel baskının yaşandığı Ayamama Deresi’nin tam ortasında yer almakta bu nedenle de yeni sel felaketlerine adeta davetiye çıkarmaktadır” denildi.

Kayıtlar başladı

Fatih Koleji inşaatı, yargı süreci devam etmesine karşın durmadı. İnşaat faaliyetlerine son bir yılda hız veren Çağ Eğitim İşletmeleri, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı için kayıt almaya başladı. Okul inşaatına “Yeni öğretim yılında buradayız” pankartlar asan Çağ Eğitim İşletmeleri, 6 katlı binada anaokulu, ilkokul ve lise düzeyinde eğitim verecek.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yargiyi-yok-sayiyorlar_80143.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!