Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yarım Kalan Yatırımları İnceliyoruz

İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, İzmir genelinde kamuya ait yarım kalan veya işletilemeyen tesisleri tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Ayrıca val

Zamanb>İzmir Valisi Yusuf Ziya Göksu, İzmir genelinde kamuya ait yarım kalan veya işletilemeyen tesisleri tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Ayrıca vali Göksu, İzmirli işadamlarının yıllık 3 katrilyon 700 trilyonlira vergi ödediğini kaydetti.

İzmir’in ödediği vergi’ye göre hak ettiği ölçüde ödenek alamadığını belirten Göksu, kısa bir süre önce Başbakan Tayyip Erdoğan ve 8 bakana İzmir’in temel sorunlarını içeren bir dosya sunduğunu anlattı.

Yarım kalan projelere değinen Vali Göksu, Türkiye’nin bitmemiş yatırımlar mezarlığı haline döndüğünü aktardı. Yarım kalan inşaatlar konusunda ciddi çalışmalar yaptıklarını aktaran Göksu, “Bazı ilçelerde kamuya ait kaç tesis var, bilinmiyor. Bu tesisleri tespit edip, değerlendirmemiz lazım. Hangileri atıl kapasitede, hangileri değil. Türkiye’de kamu bina enflasyonu var. Herkes kamuda bina yapmış. “dedi. Ayrıca kamu binalarının yapımı sırasında bazı daire müdürlerinin lüks bina yapmak için birbirleriyle yarıştığını belirten Göksu, “Bir de en lüks seninki olsun. Dış cephesi granit kaplama olsun. Nasılsa devlet ödüyor. Bu devlet ödeme anlayışından bir an önce uzaklaşmamız lazım.” şeklinde konuştu.

İzmir’de gelişi güzel yatırımlar yapıldığını yüzlerce inşaatın yarım kaldığını anlatan vali Göksu, bu inşaatların bitmesi gerektiğini aksi taktirde heba olacaklarını kaydetti. İnşaatların tamamlanması için ödenek sıkıntısı çekildiğini vurgulayan Göksu, ayrıca birçok inşaatında bitmesine rağmen çalıştırılamadığını söyledi. Bu projelerin başında Bozdağ ve Urla’daki Durtur dinlenme tesislerinin geldiğini belirten Göksu, bundan sonra kamuda fizibilete çalışması tamamlanmadan inşaat yapılmasına izin verilmeyeceğini anlattı.

Öte yandan Göksu, ülke genelindeki vergi toplama oranında İzmir’in 4. büyük il olduğunu ifade eden Göksu, ülke genelinde toplanan vergi miktarının yüzde 6.3’ ünü İzmirli işadamlarının karşıladığını kaydetti. İzmir’in ödediği vergi miktarına göre aldığı ödeneğin yüzde 10’larda kaldığını dikkat çeken Göksu, bu konuda işadamlarının takım oyunu oynamaları gerektiğini vurguladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yarim-kalan-yatirimlari-inceliyoruz_4549.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!