Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Yasa Gündemde, Cargill Savunmada

Cargill Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu, söz konusu yasanın 'Cargill Yasası' olarak lanse edilmesinden üzüntü duyduklarını, aynı durumda olan 20 bine yakın işletme olduğunu dile getirerek "Ama bu yasaya ihtiyaç var, mutlaka çıkmalı" dedi.

Cumhuriyet Gazetesilke toprağını korumaya yönelik Anayasa Mahkemesi, Danıştay ve Bursa idare mahkemeleri kararlarını geçersiz kılan ve bu niteliği ile hukuka aykırı olduğu ileri sürülen yasa teklifi, Cargill yararları doğrultusunda Türkiye Büyük Millet Meclisi Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu'nda kabul edildi. Gelişmeler üzerine TEMA Vakfı ile Ziraat Mühendisleri Odaları ortak bir açıklama yaparak, milletvekillerini yasa teklifine hayır demeye, kamuoyu ve medyayı konuya duyarlı davranmaya çağırdı. Söz konusu yasa teklifi, " tarım arazisinde izinsiz gerçekleştirilmiş yatırımlara hukuksallık kazandırmak amacıyla " bir yıllık yeni bir af süresi getiriyor.

Öte yandan şirketin geçen yılki faaliyetlerini değerlendiren ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cargill Yönetim Kurulu Başkanı Murat Tarakçıoğlu, söz konusu yasanın 'Cargill Yasası' olarak lanse edilmesinden üzüntü duyduklarını, aynı durumda olan 20 bine yakın işletme olduğunu dile getirerek "Ama bu yasaya ihtiyaç var, mutlaka çıkmalı" dedi.

Cirosu 480 milyon YTL

Cargill, 2000'de faaliyete başlayan Bursa Orhangazi fabrikası tarım arazisi üzerine kurulduğu için birkaç kez üretime ara vermek zorunda kalsa da, 100 milyon dolarlık yatırımının geri dönüşünü çoktan aldı. ABD'li dev, Türkiye'de faaliyetlerine 1960'larda başlamış, ilk yatırımını 1989'da Kurtköy'de nişasta ve tatlandırıcı tesisi ile gerçekleştirmişti. Murat Tarakçıoğlu, Cargill'in Türkiye'de bugüne kadar yaptığı yatırımların toplamını 300 milyon dolar olarak açıkladı.

Mayıs 2007'de biten mali yılda şirket 480 milyon YTL yaptı. Gıda faaliyetlerinden 300 milyon dolar civarında ciro elde eden şirkette 300 kişi çalışıyor. Dünyadaki Cargill'lerde de 20 Türk yönetici görev alıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/yasa-gundemde-cargill-savunmada_59687.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!